Dwa dni przedniej zabawy, nauki i integracji

Dwa dni przedniej zabawy, nauki i integracji

To już VI edycja Wojewódzkiego Pleneru “Trzeźwy umysł”, który odbył się w czwartek i piątek 10 i 11 września w Pawłowicach i Oleśnie.

Projekt, w którym bierze udział ponad 200 osób niepełnosprawnych z całego województwa opolskiego, ma na celu profilaktykę wszelkiego rodzaju uzależnień, poczucia wartości beneficjentów, naukę asertywności, poznanie technik i metod radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz szeroko rozumianą integrację.

Plener podzielony był na dwa dni. W pierwszy dzień w Pawłowicach odbyły się zajęcia fotograficzne, które prowadził Mateusz Antkowiak oraz zajęcia sportowe i artystyczne, prowadzone przez wykwalifikowanych terapeutów.

Efekty warsztatów fotograficznych można było podziwiać podczas drugiego dnia pleneru na specjalnie przygotowanej wystawie fotograficznej, a zajęcia sportowe były treningiem przed nadchodzącym wielkim, integracyjnym meczem.

W pierwszym dniu brali udział uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa opolskiego, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z powiatu oleskiego, a także wychowankowie Zespołu Placówek Edukacyjnych.

W piątek dołączyli do nich podopieczni Domu Dziecka, Zespołu Placówek Specjalnych uczniowie Szkoły Podstawowej w tym Klasy Życia, Liceum Ogólnokształcącego, gimnastyczki z oleskiej „Gwiazdy” oraz członkowie zaprzyjaźnionych stowarzyszeń.

Główną atrakcją był wielki mecz integracyjny, w którym oprócz uczestników brały udział VIP-y, czyli przedstawiciele między innymi straży pożarnej, policji, nadleśnictwa czy samorządowcy. Pierwszy “gwizdek” sędziego należał do Stanisława Belki, starosty oleskiego, który oddał później prowadzenie meczu Zbigniewowi Bieniasowi.

W przerwie meczu wystąpiły gimnastyczki z UKS Gwiazda, a spotkanie zakończyło się sprawiedliwym remisem 3-3, choć jak wiadomo nie wynik jest w tym wszystkim najważniejszym.

Organizatorem pleneru jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnie.

Damian Pietruska

Zdjęcia Mateusz Antkowiak

Podziel się