“Boreckie dzieci tańczą i śpiewają”

“Boreckie dzieci tańczą i śpiewają”

Pod patronatem Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Borki Wielkie, w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – kierunek FIO 2015, zrealizowano projekt „Boreckie dzieci tańczą i śpiewają”. Projekt był inicjatywą grupy mam, którą reprezentowały: Dorota Brodacki, Bożena Gallus i Monika Gohly.

Projekt rozpoczął wspólny wyjazd do Teatru Muzycznego w Gliwicach na spektakl pt. „Pinokio”. Udział w bajce muzycznej był inspiracją do śpiewu i tańca.

W ramach projektu odbyły się warsztaty taneczne i wokalne dla dzieci oraz krawieckie i rękodzieła dla ich mam.

Łącznie w projekcie uczestniczyło 50 dzieci i 20 mam. Dzieci na zajęciach tanecznych i wokalnych przygotowały programy artystyczne, które prezentowały w szkole, przedszkolu, w Domu Pomocy Społecznej w Borkach Wielkich i w Rezydencji dla Seniorów „Złote Borki” w Borkach Małych. W niedzielę 6 września „mali artyści” w strojach ludowych wystąpili  na imprezie środowiskowej  – Dożynki Gminy Olesno.

Podczas warsztatów dla mam uszyto nowe stroje ludowe dla 20 dziewczynek i 10 chłopaków. Stroje wzorowano na dawnych strojach oleskich. Składają się na nie: spódnica, kamizelka i biały fartuch z koronką, a dla chłopaków czerwone kamizelki. Na warsztatach z rękodziełach, dziełem mam, są piękne wianki z kolorowych kwiatów, zdobione wyszywaną wstążką- krajką. Koordynatorem projektu była Anna Meryk – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich i sekretarz Stowarzyszenia.

Projekt zakończono, ale pieśni i tańce ludowe długo pozostaną w pamięci dzieci, zaś stroje służyć będą dzieciom przez wiele lat. I oby tak było!

Podziel się