10 tysięcy absolwentów w pół wieku

10 tysięcy absolwentów w pół wieku

W ciągu pół wieku oleski Zespół Szkół Zawodowych może poszczycić się liczbą 10 538 absolwentów z różnych typów szkół. To więcej niż obecna liczba mieszkańców Olesna. We wtorek 13 października szkoła obchodziła swój jubileusz w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie.

Uroczystości odbyły się w ramach cyklu “Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin” pod tytułem: “50 lat ZSZ Olesno – dzieje i tradycje szkolnictwa zawodowego w powiecie oleskim”.

W związku z jubileuszem przez kilka godzin występowali przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiano sylwetki absolwentów, w szeroki sposób omawiano historię placówki (również z przymrużeniem oka) oraz snuto plany na przyszłość.

– W ciągu ostatniego półwiecza nasza placówka na trwałe wpisała się w krajobraz miasta i jest mocnym punktem lokalnej oświaty – opisuje Horst Chwałek, dyrektor szkoły w specjalnie wydanej monografii “Zespół Szkół Zawodowych – wczoraj i dziś 1965-2015”. – W powszechnej świadomości nasza szkoła funkcjonuje jako “zawodówka”, mimo że już dawno przestała być typową szkołą zasadniczą.

Szkoła od lat szczyci się liczbą i jakością absolwentów, których “wypuszcza” w szeroki i często daleki świat.

 – W roku jubileuszowym szkoła może poszczycić się liczbą 10 538 absolwentów z różnych typów szkół, dla których wspólnym mianownikiem było i jest kształcenie zawodowe – opisuje dyrektor. – Absolwentów naszej szkoły można spotkać w bardzo wielu miejscach. Są oni dobrą wizytówką naszej placówki. Zajmują dziś bardzo różne, nierzadko eksponowane stanowiska w różnych dziedzinach życia. Jest to niewątpliwie dowód, że wiedza i umiejętności zdobyte w szkole stały się podstawą dobrego startu w dorosłe życie.

Placówka do absolwentów zalicza między innymi: Dariusz Rodewalda, zwycięzcę Rajdu Dakar w roli mechanika, w kategorii samochodów ciężarowych, Adama Marka, wieloletniego nauczyciela tańca i właściciela Szkoły Tańca “Szafir”, Wojciecha Wiechę, obecnego komendanta KP PSP w Oleśnie, uznanych przedsiębiorców i rzemieślników: Alojzego Bardorza, Franciszka Pietrzoka, Gerarda Blaszczoka, Gintera Bartylę, Wilhelma Bekera, Adama Pigło, Huberta Brodackiego, Piotra Sklorza czy artystę Roberta Pawlika.

Szkoła współpracuje również z wieloma instytucjami i osobami prywatnymi, których postanowiła wyróżnić medalem z okazji 50-lecia. Oto nagrodzeni:

IMG_9608

– Zdzisław Szychowski,

– Wiesław Wężyk,

–  Maria Prandzioch,

–  Hildegarda Jendrzej,

– Lucyna Matyja,

– Józef Podstawa,

– Stanisław Dudek,

– Paweł MIozga,

– Ginter Bartyla,

– Jan Kokot,

– Dariusz Rodewald,

– Starostwo Powiatowe w Oleśnie,

– Miejski Dom Kultury w Oleśnie,

– Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie,

– Komitet Rodzicielski przy ZSZ.

Damian Pietruska

Zdjęcia: Damian Piertruska, Andrzej Szklanny  (Starostwo Powiatowe Olesno)

Podziel się