Dzień Wszystkich Świętych – pamiętajmy o bezpieczeństwie

Dzień Wszystkich Świętych – pamiętajmy o bezpieczeństwie

Policja przypomina o pewnych zasadach bezpieczeństwa podczas dnia zadumy.

“Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy, wyjazdów na groby bliskich. Niestety chwile te może zakłócić nam ktoś, kto roztargnienie nasze może wykorzystać jako okazję do kradzieży. Nie zapominajmy w tym czasie o własnym bezpieczeństwie. Opolscy policjanci już rozpoczęli działania związane z akcją „ZNICZ 2015”.

Wybierając się na cmentarz pamiętajmy, by zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze przedmioty. Na te, które mamy przy sobie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać bez nadzoru torebek, portfeli czy telefonów. Uważajmy również na osoby w naszym otoczeniu. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, żeby stać się ofiarą złodziei. Niestety zamyślone osoby odwiedzające groby bliskich to dla nich idealny cel.

W tym szczególnym czasie w rejonach nekropolii pojawi się bardzo dużo osób. Tłok to niestety okazja dla złodziei, którzy zwykle działają w grupach, aranżując „nieumyślne” potrącenie lub potknięcie się. Zwracajmy również uwagę na osoby, które znajdują się obok nas. Przedmioty, które mamy przy sobie chowajmy w miejscach trudno dostępnych.

Korzystając z komunikacji publicznej również powinniśmy zachować czujność i zwrócić uwagę na osoby w naszym otoczeniu. Szczególnie podczas wsiadania i wysiadania z autobusu lub pociągu.

W najbliższy weekend wielu z nas wyjedzie żeby odwiedzić groby bliskich i spotkać się z rodziną. W tym szczególnym czasie warto pamiętać o bezpieczeństwie. Przygotowując się do podróży pamiętajmy żeby sprawdzić stan techniczny swojego samochodu. Kierowca powinien być wypoczęty i oczywiście pod żadnym pozorem nie spożywać alkoholu. Podczas długich podróży należy robić kilkuminutowe odpoczynki. Parkując swój samochodów starajmy się wybierać parkingi strzeżone lub miejsca oświetlone. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu, na desce rozdzielczej czy siedzeniach

Pamiętajmy również o właściwym zabezpieczeniu swojego domu lub mieszkania. Koniecznie zamknijmy okna i drzwi. Jeśli mamy kogoś zaufanego, kto może zwrócić uwagę na naszą posesję podczas nieobecności, poprośmy go o to. Podczas dłuższych wyjazdów pamiętajmy, aby zaufana osoba zabierała pocztę ze skrzynki na listy lub spod drzwi.

Zadbajmy też o własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że używanie odblasków może uratować nam życie. Zachęcamy do tego, aby zwłaszcza w tym jesiennym okresie używać elementów odblaskowych, zawsze gdy poruszamy się po drogach, nie tylko poza terenem zabudowanym. Dzięki temu jesteśmy o wiele lepiej widoczni dla kierowców.

Na drogach Opolszczyzny, a także w rejonie nekropolii pojawi się więcej policjantów. Nad bezpieczeństwem będą czuwać funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego, a także pionu kryminalnego. Policjanci obecni będą wszędzie tam, gdzie będzie zwiększony ruch. Na cmentarzach, terenach przykościelnych czy dworcach. Wszystko po to abyśmy mogli bezpiecznie spędzić czas na grobach naszych bliskich i bezpiecznie wrócić do swoich domów.”

*- Informacja: KPP Olesno.

Podziel się