Oto zdobywcy Pereł Powiatu Oleskiego

Oto zdobywcy Pereł Powiatu Oleskiego

W czwartek 19 listopada w hali Zespołu Szkół w Oleśnie odbyło się VII Forum Ekonomiczne Kooperacja 2015. Głównym punktem wydarzenia organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Oleśnie było wręczenie nagród Perły Powiatu Oleskiego.

Tym razem siódme już forum połączone było z wystawą produktów i usług przedsiębiorców branży metalowej, metalurgicznej, maszynowej i motoryzacyjnej oraz otoczenia biznesu.

Usługi i produkty zaprezentowało aż 29 firm.

Podczas przedsięwzięcia odbyła się ciekawa debata, w której brali udział samorządowcy oraz przedstawiciele biznesu na temat “Zagrożeń rozwoju gospodarczego regionu”. Debatę prowadzili dr Witold Potwora, prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, Radosław Gliński, dyrektor firmy Nestro w Starym Oleśnie, Karol Stróżyk, dyrektor personal w Neapco Europe w Praszce, Anna Hiller-Janik, doradca zawodowy w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Oleśnie oraz Robert Grobelny, absolwent Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie.

Przedstawiamy sylwetki tegorocznych laureatów Pereł Powiatu Oleskiego.

Innowacyjny produkt/usługa roku

Nominowani:

 •  Zakład Stolarski Paweł Klimont “PaMont”- Olesno – Do nagrody zgłoszona została wanna drewniana „BAULA”.
 • Johann Klohs Auto-Naprawa – Restauracja Pojazdów, Ligota Oleska – Do nagrody zgłoszony został warsztat renowacji pojazdów zabytkowych.
 • Gospodarstwo Agroturystyczne „Na Skraju Czasu” w miejscowości Sołtysy. Do nagrody została zgłoszona unikalna oferta kulturalna – Leśny Dom Kultury.
 • PUH KOJ, Marcin Koj, Dobrodzień. Do nagrody została zgłoszona unikatowa atrapa drzwi skarbca, zamontowana w Centrum Pieniądza – siedzibie NBP w Warszawie.

Perłę Powiatu Oleskiego otrzymała:

Firma NETECS Sp. z o.o. ze Starego Olesna za ekoinnowacyjne usługi obróbki metali maszynami CNC

Przedsiębiorstwo NETECS Sp. z o.o. powstało w 2005 roku i od samego początku działalności zaangażowanie jest bardzo intensywne w ekorozwój poprzez ekoinnowacyjne usługi obróbki metali maszynami CNC. Zastosowanie ekoinnowacji w firmie stało się sposobem w jaki dowiodła, że nie są jej obce zagrożenia środowiska naturalnego i nie pozostaje wobec nich obojętna.

Firma dostrzegła potrzebę zmian technologicznych i wykorzystanie ich w procesie produkcyjnym. W ostatnich latach zainwestowano w produkcję ponad 4 miliony złotych.

Dewiza firmy to: rozwiązania elastyczne i przyszłościowe, optymalne dla klientów, bezpieczne dla ich pracowników. Firmę NETECS tworzy kreatywny i otwarty na współpracę zespół, który liczy obecnie 36 osób. Dzięki ekoinnowacyjom dynamicznie się rozwija i została laureatem nagrody Diament Forbesa 2012, 2013 oraz Geparda Biznesu 2011, była również w czołówce firm Opolszczyzny w rankingu Gazele Biznesu 2014.

IMG_0696


Modernizacja roku

Nominowani:

 • WAMET.com Sp. z o.o. – budynek Inkubatora Przedsiębiorczości „ProStartUp” w Oleśnie.
 • Firma muzyczna MAGNUM – Andrzej Dandyk, – budynek dyskoteki „MAGNUM CLUB” w Wachowie.
 • Hubert Chuć – „BOLEK” usługi malarsko-budowlane – budynek w Oleśnie, przy ul. Powstańców Śl. – sklep z materiałami budowlanymi.
 • Stanisław Żak Usługi Stolarskie – budynek hali produkcyjnej w Gorzowie Śl. przy ul. Oleskiej.

Perłę Powiatu Oleskiego otrzymała:

Firma Jowi S.C. Joachim Jendrzej, Wiesław Waroch za modernizację „Gościńca Sternalice” w Sternalicach

Gościniec Sternalice to obiekt, który po modernizacji w 2015 roku został w pełni oddany do uzytku. Jest to przestronna restauracja z trzema salami bankietowymi oraz 24 miejscami noclegowymi. Odbywają się tutaj bankiety, wesela, komunie oraz inne imprezy okolicznościowe. Sale dostosowane są również do prowadzenia szkoleń specjalistycznych i spotkań biznesowych.

Cennym atutem Gościńca Sternalice jest bogata oferta restauracyjna. Szefostwo czuwa nad rozszerzeniem menu oraz promocją lokalnych produktów. Nie brakuje tutaj swojskich wędlin, tradycyjnych ciast drożdżowych oraz pieczywa. To także miejsce, w którym można nabyć produkty z Oleskiego Koszyka.

Dużą atrakcją po modernizacji obiektu jest piękny ogród udostępniony gościom. Lokalizacja Gościńca Sternalice to nie tylko promocja lokalnych produktów i wyrobów, ale przede wszystkim to obiekt użyteczności publicznej, jest nie tylko wizytówką gminy Radłów, ale również stanowi promocję powiatu oleskiego, ze względu na oryginalny charakter zabudowy, ale również poprzez różnorodność usług świadczonych w obiekcie.

IMG_0686


Menedżer roku

Nominowani:

 • Janusz Kempa – dyrektor firmy BETH Polska Sp. z o.o., Dobrodzień.
 • Adam Tyrała i Jan Tyrała – właściciele firmy BRADAS Sp. jawna, Olesno.
 • Andrzej Dandyk – właściciel i menedżer firmy Muzyczna MAGNUM, Wachów.
 • Ewa Chęcińska–Dandyk – właścicielka Kancelarii Finansowo – Księgowej „EXPERT” Sp. z o.o., Olesno.
 • Henryk i Zofia Przybylscy – założyciele i właściciele Cukierni „IZYDA” Przybylscy Sp. jawna, Praszka.
 • Tomasz Bogatko – menedżer Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Rudniki” – Poradnia Lekarza POZ, Rudniki.
 • Renata Buczek – właścicielka Zakładu Fryzjerskiego Renata Buczek, Olesno.
 • Rajmund Wengel – właściciel Zakładu Usługowo – Produkcyjnego „TARTAK” Usługi Transportowo – Maszynowe Rajmund Wengel, Ligota Oleska.

Perłę powiatu oleskiego otrzymał:

Jan Opioła – dyrektor techniczny firmy Aludesign Sp. z o.o.

Jan Opioła związany jest z firmą Aludesign od samego początku jej istnienia. Działająca wówczas firma zrezygnowała z produkcji elementów aluminiowych do mebli biurowych. Wtedy Marcus Vonhausen, przedstawiciel dużego niemieckiego koncernu meblowego, zaproponował współpracę Janowi Opiole w tworzeniu firmy, która przejęłaby tę część produkcji. Ten moment rozpoczął nowy etap w karierze zawodowej laureata.

Po znalezieniu odpowiedniej hali w Oleśnie, Jan Opioła zajął się zarządzaniem zakładem. Początki były trudne, trzeba się było wykazać zdolnością podejmowania szybkich decyzji, umiejętnością pokonywania trudności, energią jak i również gotowością do podejmowania ryzyka.

Firma rozwijała się bardzo dynamicznie. Działalność rozpoczęto od jednej maszyny odlewniczej i trzech pracowników, a obecnie zakład posiada czternaście takich maszyn i zatrudnia pięćdziesiąt pięć osób. Miesięcznie zużycie aluminium wynosi około trzystu ton, a same towary wysyłane są do ponad czterdziestu odbiorów, głownie zachodnioeuropejskich. W 2008 roku otwarto dział narzędziowni wykonującej prace na rzecz zakładu. W międzyczasie firma otrzymała certyfikat ISO zintegrowanego systemu zarządzania w zakresie jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska.

IMG_0722

Czarna Perła Powiatu Oleskiego

Laureatem Czarnej Perły Powiatu Oleskiego w 2015 roku został Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie.

Bogata i chlubna historia. Umiejętności poparte solidną pracą. Ogrom przekazywanej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Szacunek w środowisku. Tak w dużym skrócie można scharakteryzować działalność oleskiego Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości.

W zeszłym roku Cech Rzemiosł Różnych w Oleśnie obchodził 430-lecie działalności cech wspólnego i 50-lecie Domu Rzemiosła. Aktualnie zrzesza 132 zakłady rzemieślnicze zatrudniające łącznie 870 pracowników i współpracowników, w tym 200 uczniów. Z gminy Olesno zrzesza 71 zakładów, z gminy Radłów- 17, z gminy Gorzów Śląski- 8, z gminy Praszka- 6, z gminy Rudniki- 4. Pozostałe zakłady rzemieślnicze znajdują się w gminie Lasowice Wielkie, Kluczbork, Byczyna, Przystajń, Kłobuck, Dobrodzień, Zębowice. Aktualnie zakłady zrzeszone w oleskim Cechu Rzemiosł Różnych szkolą młodzież w zawodach: murarz-tynkarz, mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjer, stolarz.

Cech Rzemiosł Różnych należy do prężnie działających cechów w województwie opolskim. Jego członkowie byli wielokrotnie honorowani najwyższymi odznaczeniami rzemieślniczymi- „Szablą Kilińskiego” oraz „Kordzikiem”, jak również doceniani przez instytucje samorządowe, które przyznawały im „Różę Olesna”, „Perłę Powiatu Oleskiego” oraz odznakę „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej.

Olescy rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu zasiadają w Komisjach Egzaminacyjnych Izby Rzemieślniczej w Opolu i Częstochowie. Rzemieślnik z Olesna to dobra marka znana nie tylko w naszym województwie i w kraju, ale także za granicą.

IMG_0738


Galeria VII Forum Ekonomicznego Kooperacja 2015

Podziel się