Przebudowa ulic w centrum Olesna oficjalnie zakończona

Przebudowa ulic w centrum Olesna oficjalnie zakończona

Zakończyła się przebudowa kilku głównych ulic w Oleśnie. Zadanie kosztowało ponad trzy miliony złotych.

Inwestycja była realizowana w terminie od 1 marca do 31 sierpnia 2015. Przebudowano następujące ulice: Krasickiego, Pieloka, Powstańców Śląskich, Dworcową, Sądową, Drzymały, Krzywą, Prusa i Zieloną.

Wartość zadania wyniosła: 3 246 301 złotych brutto, ale była w 50% finansowana z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, etap II – Bezpieczeństwo – Dostępność Rozwój. Pozostałe środki pochodziły z budżetu gminy.

– O dofinansowanie ubiegało się aż czterdzieści dziewięć samorządów – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Na ostatecznej liście rankingowej gmina Olesno zajęła wysokie, trzecie miejsce.

Całkowita długość drogi objętej projektem wyniosła 3,053 km.

– Celem niniejszej przebudowy było dostosowanie jakościowe jezdni i chodników do wymagań ruchu oraz zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników ruchu – mówi burmistrz Olesna. – Po realizacji inwestycji zmniejszeniu uległa emisja hałasu, gazów i pyłów na skutek wyrównania nawierzchni jezdni, poprawie jej szorstkości i przyczepności.

Wymieniono również nawierzchnię chodników oraz obniżono krawężniki na włączeniach w ciągi piesze, co powinno zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pieszych. Odnowiono oznakowanie poziome dróg i oznakowanie wszystkich przejść dla pieszych elementami dla osób niewidomych i niedowidzących.

Przed Publiczną Szkołą Podstawową nr 3 w Oleśnie pojawiło się bezpieczne przejście dla pieszych, przed którym zastosowano nawierzchnię antypoślizgową, skracającą drogę hamowania, a samo przejście oznakowano punktowymi elementami odblaskowymi z diodami LED zasilanymi baterią słoneczną z układem sterującym. Wykonano również zatokę autobusową przed szkołą.

Inwestycja została wykonana przez firmę Drogbud Sp. z o.o. z Częstochowy.

Podziel się