Muzyka w Rudnikach, to jazz w głośnikach

Muzyka w Rudnikach, to jazz w głośnikach

Sala pękająca w  szwach od ogromu publiczności, scena wypełniona artystami oraz kilkugodzinna jazzowa sesja. Tak można podsumować XXIV Spotkanie Muzyków Jazzowych w Rudnikach. Zespoły z naszego regionu, Bo Tak i Wise Choice, z nagrodami!

Długi wieczór rozpoczął młody zespół z Rudnik – Smile Band, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach. Był to ich premierowy koncert w tym składzie, ale jak zapowiadali nie ostatni.

Chwilę później na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, czyli Krzysztof Ścierański (bas, gitary) z New Quartet. Gitarzysta jest światowej sławy artystą jazzowym, który w dorobku ma kilkadziesiąt prestiżowych nagród. Od lat tworzy historię polskiej muzyki jazzowej, a ze swoim repertuarem przejechał pół świata. W sobotę 5 grudnia mogła go usłyszeć rudnicka publiczność. Muzyk wystąpił w niemniej znanym składzie: Michał Kobojek (saksofon), Przemysław Kuczyński (perkusja), Jacek Szwaj (piano).

Występy konkursowe, które rozpoczęły się z ponad godzinnym opóźnieniem, stały na wysokim poziomie.

– Niestety nie dojechał zespół Krzysztof Piłatek Sekstet z Brzeszcz i Adam Bałwicki Quintet z Wrocławia – mówi Janina Pawlaczyk, dyrektor GOKSiR Rudniki. – Myślę jednak, że kolejne, już 24 spotkanie muzyków jazzowych udało się. Publiczność była bardzo zadowolona, a to największy sukces.

W części konkursowej wystąpiło siedem zespołów z południowej Polski. Jury konkursowe przyznało nagrody:

I nagroda im. Edwarda Wcisło

Piece of Jazz z Częstochowy

Dwie równorzędne drugie nagrody 

„Bo Tak!” z Olesna

 WHY NOT Quintet z Częstochowy

Dwie równorzędne trzecie nagrody 

 Saint City Quartet z Częstochowy

 Looking Up z Kluczborka

Wyróżnienie 

Wise Choice z Praszki

 The Neverender z Częstochowy

– Zagraliśmy trzy kawałki, ale były to tym razem covery – mówią Szymon Binek i Mateusz Chrobak z praszkowskiego zespołu Wise Choice. – Po drodze mieliśmy zmiany personalne w zespole i tak naprawdę udało nam się zrobić tylko jedną próbę przed występem.

Zawsze chętnie tu przyjeżdżamy. Można powiedzieć, że jest to rodzinny zjazd muzyków, a równocześnie jedyna możliwość, by spotkać się tymi artystami. Na co dzień jesteśmy raczej zabieganymi ludźmi, każdy z nas pracuje, ma rodzinę i brakuje czasu, by móc się po prostu spotkać w muzycznym gronie.

Wise Choice już po raz czwarty wystąpił na Spotkaniach Muzyków Jazzowych. Za pierwszym razem otrzymał wyróżnienie, za drugim razem zdobył drugie miejsce, rok temu znalazł się na trzecim miejscu, a w tegorocznym konkursie po raz kolejny został wyróżniony.

Wielkim sukcesem zakończył się pierwszy występ oleskiej grupy Bo Tak na Spotkaniu Muzyków Jazzowych. Zajęła bowiem drugie miejsce w konkursie. Ponadto otrzymała wyróżnienie Opolskiego Prezesa Towarzystwa Jazzowego, które jest równocześnie zaproszeniem do udziału w Smooth Jazz Festiwalu w Mosznej organizowanym przez Tadeusza Pabisiaka.

– Jesteśmy dopiero na etapie poszukiwań muzycznych – mówi Marta Adamczak, wokalistka z  grupy Bo Tak. – Zmienił nam się skład, ale w nowym gronie jest więcej możliwości niż dawało wcześniejsze akustyczne granie. W większości z nas w sercach gra soul, funky i smooth jazz,  więc pewnie tworząc naszą muzykę, będziemy w tych klimatach się poruszać.

Nagrody finansowe ufundowane zostały ze środków GOKSiR w Rudnikach i Starostwa Powiatowego w Oleśnie. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawują Marszałek Województwa Opolskiego, Starosta Powiatu Oleskiego oraz Wójt Gminy Rudniki.

Spotkanie Muzyków Jazzowych odbyło się bez pomysłodawcy tej imprezy, Edwarda Wcisło, który zmarł w kwietniu tego roku.

Michał Krzyminski

Podziel się