Policjanci apelują o ostrożność na drodze – kolejne wypadki

Policjanci apelują o ostrożność na drodze – kolejne wypadki

Policjanci z Olesna apelują o rozwagę i ostrożność na drogach. Tylko w czwartek 3 grudnia doszło do dwóch zdarzeń drogowych, w których obrażeń ciała doznały trzy osoby. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tych wypadków.

W czwartek 3 grudnia około godz. 10.00 dyżurny oleskiej komendy odebrał zgłoszenie o zderzeniu się kilku samochodów na drodze W-487 pomiędzy Olesnem, a Boroszowem. Policjanci drogówki zastali na miejscu uczestniczące w zdarzeniu trzy pojazdy.

Dwa z nich: vectra i dostawczy trafic stały na jezdni, a trzeci pojazd – fiat seicento leżał w rowie wywrócony na dach. Podróżujące samochodem małżeństwo 70-latków zostało przewiezione do szpitala. Przebieg i przyczynę zdarzenia wyjaśni policyjne dochodzenie.

Niespełna trzy i pół godziny później ten sam patrol drogówki został skierowany przez dyżurnego jednostki na miejsce wypadku drogowego do miejscowości Świercze. Według zgłoszenia doszło tam do potrącenia rowerzysty.

W tym przypadku „niechroniony” uczestnik ruchu drogowego z obrażeniami ciała został odwieziony do szpitala. Ze wstępnych ustaleń obsługujących to zdarzenie policjantów wynika, że kierująca rowerem 81-latka wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpiła pierwszeństwa jadącemu drogą W-901 dostawczemu fiatowi.

W poniedziałek 7 grudnia w miejscowości Jaworek (gmina Rudniki) o godzinie 15.00 na drodze krajowej nr 43 kierujący fiatem albea zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w samochód ciężarowy DAF.

Do wypadku doszło najprawdopodobniej z powodu zasłabnięcia 64-letniego kierującego samochodem osobowym. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu, 58-letnia pasażerka z obrażeniami ciała została przetransportowana karetką do szpitala

Więcej informacji o tym zdarzeniu tutaj: http://ool24.pl/2015/12/07/tragiczny-wypadek-jaworku-zyje-64-latek/

W związku z pogarszającą się pogodą, a przy tym zmiennych warunkach drogowych policja przypomina, że szczególnie ważnym jest by zachować ostrożność przy wykonywaniu manewrów wymagających skupienia, takich jak wyprzedzanie czy wymijanie. Warto też przy śliskiej nawierzchni zwiększyć odstęp pomiędzy pojazdami.

Jedźmy wolniej i ostrożniej. Na mokrej nawierzchni łatwo wpaść w poślizg. Policjanci przypominają o sprawdzeniu przed wyjazdem stanu technicznego swojego samochodu. Szczególnie o sprawdzenie stanu wycieraczek, płynu do spryskiwaczy, opon, oświetlenia i hamulców.

Pogarszające się warunki pogodowe powodują, że na wypadki narażeni są także piesi, rowerzyści i motorowerzyści. Bardzo ważnym jest, żeby każdy z niechronionych uczestników ruchu drogowego był dobrze widoczny. Dlatego pamiętajmy o używaniu odblasków zawsze, gdy poruszamy się po drogach. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny dla kierowcy już z odległości od 120 do 140 metrów. Osoba, która nie ma odblasków z około 30 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł zareagować.

Pieszy, który znajduje się przed przejściem, powinien zachować szczególną ostrożność, bowiem przy śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu znacznie się wydłuża. Musi być świadomy tego, że przy zderzeniu z autem to on odniesie większe obrażania. Dlatego warto poczekać i bezpiecznie dotrzeć do celu.

Policja przypomina, że od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Są bardziej widoczne, gdy znajdują się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

*- Informacja i zdjęcia: KPP Olesno.

Podziel się