Nagrody powiatu rozdane – Róże Powiatu 2015

Nagrody powiatu rozdane – Róże Powiatu 2015

We wtorek 12 stycznia w auli Zespołu Szkół w Oleśnie odbyła się gala wręczenia Róż Powiatu oraz nagród towarzyszących.

To była już dziesiąta edycja gali “Róż Powiatu”. Podczas uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk z Koszęcina oraz uczniowie Zespołu Szkół w Oleśnie.

Łącznie przyznano dotychczas 30 tytułów. Trzy gminy: Dobrodzień, Olesno i Rudniki otrzymało najwięcej, bo po sześć nagród.

Oto tegoroczni laureaci Róży Powiatu:

DSC_0125

Krystyna Polak

Przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Oleśnie. Jak rok długi, tak bogaty w różne imprezy kulturalne i to za sprawą prężnej osoby pani Krystyny.

Niezwykły potencjał i energia pani, współgrają w bardzo wielu obszarach wsparcia dla członków Związku. Wycieczki, spotkania integracyjne, zabawy taneczne są na stałe ujęte w kalendarzu Klubu Seniora. Cieszą się one popularnością i dobrą frekwencją członków.

Za niezwykłą solidność i ofiarność w zakresie organizacji wdzięczni są Jej członkowie darząc Panią Krystynę olbrzymim szacunkiem. Pani za swoje dokonania otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za pracę pedagogiczną.

Wyróżniona przez Wojewodę Częstochowskiego i Opolskiego. Otrzymała liczne gratulacje i podziękowania za pracę na rzecz środowiska Senioralnego od Wojewody Opolskiego Marszałka i Burmistrza Olesna. W 2009 r. nagrodzona „ Różą Olesna”.

Krzysztof Musioł

Z tańcem związany jest od dziecka. W wieku 9 lat rozpoczął zajęcia na kursie tańca. Potem został tancerzem w Oleskim Klubie Tańca Towarzyskiego „Róża”. Pan Krzysztof, pierwsze kroki taneczne stawiał pod okiem zasłużonego nauczyciela tańca pana Jerzego Mierzwy.

Taniec stał się jego życiową pasją. Ogromną rolę w rozwoju talentu Pana Krzysztofa odegrał trener tańca towarzyskiego pan Marek Trzemżalski. Ciężką pracą i wyrzeczeniami Krzysztof został tancerzem międzynarodowej klasy mistrzowskiej „S”.

W swojej karierze zdobył dwukrotnie tytuł finalisty Mistrzostw Polski (2012, 2014). Reprezentował nasz kraj na Pucharze Świata w Hong Kongu w 2012 r., gdzie zdobył brązowy medal. Pan Krzysztof Musioł jest wielokrotnym Mistrzem Okręgu Opolskiego, 4-krotnym Mistrzem Polski Południowej, Akademickim Mistrzem Polski w latach 2008 i 2009.

W 2012 r. został zwycięzcą rankingu Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Od czerwca 2014 r. tańczy w kategorii zawodowców. Był pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym Oleskiego Festiwalu Tańca, wydarzenia które upamiętniało m.in. 50-lecie Klubu Tańca Towarzyskiego „Róża”. Obecnie jest instruktorem tańca towarzyskiego w oleskim domu kultury. Uczy tańca najmłodszych, młodzież, osoby w średnim wieku oraz seniorów.

Pan Krzysztof Musiał, mimo że nie mieszka w Oleśnie, jest najsłynniejszym oleskim tancerzem.

Ks. Józef Dziuk

Od 1991 roku proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Śląskim.

Posługa kapłańska księdza Józefa widoczna jest w każdym zakątku tego miasteczka. Sam kościół i jego obejście promienieją, bowiem ze środków unijnych ksiądz Józef skorzystał trzykrotnie. Pierwszą inwestycją była budowa parkingu przykościelnego, kolejną budowa dzwonnicy bramowej wraz z zagospodarowaniem terenu wokół kościoła, natomiast trzecie przedsięwzięcie to wydanie publikacji pt. „Gorzów Śląski wczoraj i dziś”, autorstwa księdza.

Książka zawiera dzieje parafii i Gorzowa Śląskiego oraz uwzględnia aktualne osiągnięcia, ujmuje opis części Drewnianego Szlaku Budownictwa Sakralnego, będącego perełką na skalę ogólnopolską. Ksiądz Józef Dziuk za te działania otrzymał wyróżnienie w kategorii organizacje pozarządowe.

Rok 2015 zapisał się szczególnie dla gorzowian, ponieważ był to rok Jubileuszu 120. lecia konsekracji Kościoła pw. Trójcy Świętej. Ksiądz Józef Dziuk był inicjatorem oraz głównym organizatorem udanego przedsięwzięcia – rodzinnego festynu, który skupił rzesze mieszkańców i przyjezdnych.

Należy wspomnieć, że nasz laureat przeprowadził wszystkie konieczne remonty wnętrza kościoła. Wspólnie z parafianami  pięknie odrestaurował stacje drogi krzyżowej.  Za sprawą księdza funkcjonuje strona internetowa Parafii Trójcy Świętej w Gorzowie Śląskim.

Przede wszystkim jednak Ksiądz Józef Dziuk to wspaniały, pogodny człowiek, z dużą dozą dystansu do siebie i pokorą do świata, mając dla każdego czas i pocieszenie.

W imieniu laureata nagrodę odbebrał pan Marian Grajcarek, przedstawiciel rady parafialnej.


Róże Powiatu 2015 wyróżnienia

IMG_2701

Małgorzata Lukas

Animator kultury w gminie Rudniki. Bardzo zaangażowana w realizację przedsięwzięć sportowych i rekreacyjnych. Od lat koordynuje projekt „Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej dla twórców ludowych z kraju i zza granicy.

Jest inicjatorką folderu „W kręgu piękna i tradycji”. Koordynowała projekt fotograficzny „Zatrzymaj czas”, efektem którego jest wydawnictwo albumowe „Kocham tu mieszkać”. Za swoją działalność otrzymała medal za zasługi dla województwa opolskiego.

W imieniu Pani Małgorzaty wyróżnienie odebrała pani Marianna Krzykawiak.

Alfons Witek

To mieszkaniec Szemrowic, pasjonat i muzyk, dla którego życie związane jest od zawsze z orkiestrą dętą. Zaktywizował młodzież i zaszczepił w niej miłość do muzyki klasycznej i dętej. Orkiestra prowadzona przez Pana Alfonsa jest bardzo popularna w środowisku lokalnym. Uświetnia muzycznym akcentem festyny, koncerty i uroczystości kościelne.

Anna Jasińska i Grzegorz Krawczyk

Gospodarstwo Agroturystyczne „Na skraju czasu”, prowadzone od 2014 r. Gospodarstwo pełni rolę kulturotwórczą i uzyskało przydomek „Leśny dom kultury”. Regularnie prowadzone są tam warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Dzieci realizują zajęcia malowania na deskach i kamieniach farbami lub kredkami pastelowymi, wyrażając tym samym szacunek dla środowiska leśnego.


Róże Powiatu 2015 nominacje

IMG_2699

Urszula Keler

Od ponad 30 lat związana z działalnością kulturalną w gminie Gorzów Śląski. Na co dzień jej pasją jest działalność biblioteczna oraz pełni obowiązki dyrektora Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim.

Spotkania z autorami książek, wzbogacanie księgozbioru i animacja czasu wolnego dla dzieci pochłaniają panią Urszulę. Pod jej okiem  wydawany jest miesięcznik lokalny „ Echo Gorzowa”. Jest bardzo zaangażowana w działalność rozrywkową. To właśnie jej pomysły:  Ogólnopolski Turniej Tańca Disco i Hip –Hop oraz organizacja Koncertu Kolęd w Gorzowie.

Dariusz Rodewald

Młody mechanik z Olesna. Absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Oleśnie. Przemierzył bezdroża wielu krajów i kontynentów, zawsze pasjonował się wyścigami samochodowymi. Wiedza i umiejętności zdobyte w szkole stały się fundamentem do spełnienia młodzieńczych zainteresowań.

Szybko odniósł sukcesy w bardzo ekstremalnym i niebezpiecznym sporcie.  Od 2008 roku zajmuje czołowe lokaty w rajdach Dakar i Maroco Rallye. Z okazji 50 –lecia Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie uhonorowany medalem za zasługi dla szkoły.

Nagrodę odbebrała mama – Maria Rodewald.


January 2015

IMG_2695

Koło Miłośników „Historii Lokalnej” w Radłowie

Prezesem honorowym jest pan Reinhold Kotwic. Organizacja skupia grono sympatyków i miłośników wydarzeń historycznych, często nigdy w literaturze nieopisanych. Przyświeca im cytat Jana Pawła II „Historia-świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości…” Historię regionu przedstawiają jako zlepek kultur wpisany w naszą małą Ojczyznę. Praca, którą potrafią się podzielić, uczy społeczność lokalną jak ocalić od zapomnienia to, co już za nami.

Maria Mitrenga

Animator starszych osób. Organizatorka Senioraliów i założycielka zespołu wokalnego „Ferajna”. Propagatorka zdrowego stylu życia, inicjatorka spotkań „Żyjmy zdrowiej.” Pozyskała dla Seniorów lokum w Oleśnie przy ulicy Dworcowej. Organizuje imprezy plenerowe, festyny i wypady turystyczne z myślą o starszych mieszkańcach naszego regionu.

Tadeusz  Mańka

Społecznik, który propaguje sport i zdrową rywalizację. Potrafi inspirować społeczeństwo do samodyscypliny i poświęcenia, budując dobry wizerunek sportowy regionu.  Piłka nożna od ponad 30-tu lat jest jego pasją życiową. Potrafi z uporem dążyć do celu i osiąga wysokie wyniki. Pozyskuje sponsorów i dotacje na funkcjonowanie sportu. Jest doceniany przez Opolski Związek Piłki Nożnej, odznaczany Brązową i Srebrną Odznaką.

Joachim Jendrzej

Przedsiębiorca w branży transportowej  i gastronomicznej, wieloletni działacz sportowy, były prezes Oleskiego Klubu Sportowego. Współpracuje z wieloma stowarzyszeniami na terenie powiatu oleskiego. Swoją kreatywnością i umiejętnościami skutecznie wspiera projekty w zakresie kultury i działania promocyjne Starosty Oleskiego.

Arkadiusz Panek

Nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Dwujęzycznych w Oleśnie. Wspaniały trener i mentor swoich wychowanków. Ze swoimi podopiecznymi rokrocznie występuje na arenie wojewódzkiej.

Największe sukcesy Pana Arkadiusza Panka to:

 • Wicemistrz województwa opolskiego Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP,
 • Wicemistrzostwo województwa opolskiego chłopców w Turnieju im. Marka Wielgusa
 • Mistrzostwo dziewcząt i wicemistrzostwo chłopców województwa opolskiego w Turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”
 • Mistrz województwa opolskiego w halowej piłce nożnej chłopców.

Damian Sowa

Od 2006 roku zatrudniony na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Wspaniały sportowiec i trener młodzieży, zapalony biegacz, zarażający swoją pasją młode pokolenie.

Największe sukcesy szkoły z udziałem Pana Damiana to:

 •  siedem medali w mistrzostwach województwa w sztafetowych biegach przełajowych,
 •  7. miejsce w Mistrzostwach Polski w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt w 2013 roku ,
 •  liczne mistrzostwa Powiatu Oleskiego w sztafetowych biegach przełajowych, w tenisie stołowym, koszykówce, piłce ręcznej, piłce nożnej,
 • medale mistrzostw województwa w lekkiej atletyce indywidualnej i drużynowej.

Wyróżniony za swoją pracę w dziedzinie sportu i propagowanie zdrowego stylu życia nagrodą Starosty Oleskiego w 2011. W 2013 roku otrzymał medal zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego „Opolskie”.

Maria  Podgórska

Opiekun Seniorów Zgromadzonych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Bardzo oddana i pomocna osobom niepełnosprawnym. Niezwykle pogodnie podchodzi do życia i problemów, które ono niesie. Potrafi zjednać wokół siebie osoby ciepłe, gotowe na pomoc i współczucie. Zorganizowana i pomysłowa w działaniu dla ludzi. Redaguje pismo „Oleska Popołudniówka”.

Artur Chęciński

Nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Oleśnie, swym wielkim zaangażowaniem i postawą daje przykład młodzieży. Jego pasją jest lekkoatletyka. Wychowankowie Artura Chęcińskiego  tylko w przeciągu ostatnich trzech lat zdobyli 18 medali indywidualnych (8- I, 6-II, 4-III) w mistrzostwach województwa opolskiego. Poza startami indywidualnymi zdobyli oni także 11 medali w konkurencjach drużynowych ( 4-I, 5-II, 2-III) w zawodach wojewódzkich. Jednak największym jego sukcesem jest to, że młodzież po opuszczeniu gimnazjum kontynuuje i rozwija swe zainteresowania i pasje, które zaszczepił nauczyciel (między innymi jego wychowanką jest Ania Wloka, aktualna reprezentantka Polski w pchnięciu kulą).

Piotr Dalecki

 Od 20 lat związany zawodowo z Firmą Oras, wieloletni dyrektor ds. finansowych i członek Zarządu Oras. Lubi  dobrą muzykę i dlatego chętnie angażuję się w organizację projektów muzycznych w ramach międzynarodowych partnerstw powiatu oleskiego.

Anna Meryk

Na co dzień dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich. I kto nie zna tej postaci? Inicjatorka innowacji realizowanej w szkole „Nasze korzenie – co jeszcze można ocalić od zapomnienia”. Regionalizm jest do niej przypisany. W szkole prowadzona jest Izba Tradycji Śląskiej, a w niej lekcje muzealne: „Od ziarenka do bochenka”, Od kropelki do osełki”, „Pamiątki rodzinne”, „Jak Ółma warzyła”, „Ginące zawody”. Po raz szósty już odbyło się święto piernika. Szkoła uzyskała tytuły „Szkoły w ruchu” i „Szkoły Odkrywców Talentów”. Od 30 lat kieruje Zespołem „Caritas” w Borkach Wielkich. Jest organizatorką pomocy misyjnej dla dzieci afrykańskich z Burkina Faso.


Januarek 2015 (dla środowiska wolontariuszy)

DSC_0092

Dorota Pałyga

Opiekun wolontariatu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1  w Praszce od 13 lat. W 2002 r. uczestniczyła w organizacji szkolnego ”Klubu 8”, podlegającego Fundacji ”Świat na TAK”. Od samego początku cechuje ją ogromne zaangażowanie w pracy na rzecz potrzebujących. Rokrocznie koordynuje wiele akcji prowadzonych przez wolontariuszy, a są to m.in. świąteczne zbiórki żywności, ”Dzień Ciacha”, Fruti Dej, Szlachetna Paczka. Dodatkowo pomaga w organizacji szkolnych zbiórek krwi i osobiście w nich uczestniczy, czym daje wspaniały przykład młodzieży.

Wioletta Gajda

Uczennica III klasy I Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Oleśnie, przygodę z wolontariatem rozpoczęła już w gimnazjum. Laureatka XIV edycji konkursu Nastolatków w powiecie oleskim. Kieruje się mottem: „Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”. Jej zapał i chęci służą rozwiązywaniu sytuacji problemowych. Jest szanowana przez Seniorów i dzieci niepełnosprawne. Wszelkie trudne okoliczności łagodzi śpiewem i muzyką. Przedsiębiorcza i zmysłowa w organizowaniu życia klubu „8”. Współpracuje z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Oleśnie, Domem Dziecka w Sowczycach, Caritas  w Oleśnie.

Agata Adamska

Uczennica III klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Praszce. Pracuje w szkolnym klubie młodzieżowego wolontariatu. Porządkuje opuszczone groby, przygotowuje paczki świąteczne i sprzedaje własne wypieki, wspierając program „ Adopcja Serca”. Po lekcjach Agata udziela się w świetlicy terapeutycznej w Praszce. Organizuje czas podopiecznym, prowadzi gry i zabawy oraz pomaga w nauce. Ponadto Agata bierze aktywny udział w szkolnym kole Ligi Ochrony Przyrody, wspiera akcje „ Mam Haka na Raka”, „Różowa wstążeczka”.


Podczas uroczystości wręczane były również wyróżnienia dyrektora Zespołu Szkół w Oleśnie, następującym osobom i instytucjom:

IMG_2653

 • Państwo Izabela i Tomasz Klimzowie – właściciele sklepu ogrodniczego w Oleśnie – podziękowanie za wspieranie realizacji szkolnych inicjatyw kulturalnych i organizacyjnych.
 • Czesław Zawierucha – prezes spółki z o.o. OLESPOL,
 • Henryk Mrozek – prezes firmy REMOST w Oleśnie ,
 • Wilhelm Beker – Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie,
 • Jan Rataj – Dyrektor Banku Spółdzielczego Oddziału w Oleśnie – podziękowanie za wspieranie rozwoju młodzieżowej przedsiębiorczości i rozwoju naukowego młodzieży.
 • Krzysztof Galus, Jarosław Izydorczyk – szefowie Biura Podróży KORMORAN– podziękowanie za wspieranie rozwoju szkolnych inicjatyw sportowych i turystycznych, podziękowanie za zaszczepienie w młodzieży pasji sportu i żeglarstwa.
 • Ewa Janiszewska – Dandyk – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Oleśnie- podziękowanie za wspieranie rozwoju szkolnego wolontariatu, za uczenie młodych ludzi wrażliwości na drugiego człowieka.
 • Gabriela Wiendlocha – dyrektor Hotelu Olesno – podziękowanie za wspieranie szkolnych inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych.
 • Marta i Rafał Więcławowie – właściciel Przedsiebiorstwa Handlowo – Usługowego „DOMO” S.C. z Gorzowa Śląskiego – podziękowanie za wspieranie szkolnych inicjatyw gospodarczych i kulturalnych.
 • Wojciech Dudek – podziękowanie za pomoc w rozwoju sportu szkolnego, prezes PLEY ARENA POLSKA.
 • Mirosław Dedyk – oleski fotograf – podziękowanie za rozwijanie wśród młodzieży pasji życiowych oraz za utrwalanie na fotografii życia szkoły.

*- Zdjęcia Łukasz Wiatr, Damian Pietruska

Podziel się