Wyjątkowe spotkanie z poezją i muzyką

Wyjątkowe spotkanie z poezją i muzyką

Po raz kolejny, tym razem 18 marca, w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie spotkały się niespokojne, poszukujące dusze, pragnące snuć refleksje na temat życia, jego blasków i cieni.

Wcześniejsze spotkanie, wieczór poetycki pt. „Och życie, kocham cię nad życie”, miało miejsce 4 marca w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Oleśnie. Zorganizowane zostało przez nauczycieli i uczniów gimnazjum w ramach szkolnego projektu czytelniczego pt. „Polubić czytanie”, którego celem jest uwrażliwienie na piękno słowa, skłonienie młodzieży do sięgania po literaturę, poezję.

Z inicjatywy Bogdana Mieszkalskiego, nauczyciela muzyki w PG nr 1 w Oleśnie, koncert został zorganizowany ponownie dla szerszego grona odbiorców. Zaproszeni zostali uczniowie oleskich szkół, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji współpracujących ze szkołą, mieszkańcy Olesna i okolic. Gościem honorowym koncertu był Janusz Wojczyszyn, kierownik Wydziału Edukacji w Oleśnie, który podziękował organizatorom za chwile refleksji i wzruszeń.

Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać pięknych utworów lirycznych W. Szymborskiej, ks. J. Twardowskiego, L. Staffa, J. Tuwima oraz muzycznych z repertuaru między innymi E. Geppert, M. Grechuty, Cz. Niemena, A. German.

Przygotowaniem słownej części montażu i scenografią zajęły się nauczycielki języka polskiego: Aneta Maryniak, Aneta Paśmionka, Barbara Urbańczyk, Sławomira Trzaskowska, Agnieszka Suchańska- Oset.  Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiedzialny był Bogdan Mieszkalski.

Młodzi artyści koncertu to uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Oleśnie. Recytatorami byli: Z. Auguściak, E. Konieczna, A. Kiszel, M. Maleska, J. Golhy, M. Jagieła, W. Świątkowska, K. Frączek, S. Kistela, B. Jurczok, R. Maruska, J. Krawczyk, M. Sobańtka, A. Kokot, K. Lech, T. Kansik, N. Baumert, I. Majchrzak.

Utwory muzyczne wykonywali: A. Wac, M. Brodacki, P. Dąbek, I. Reszko, R. Maruska, N. Baumert, Z. Auguściak, M. Maleska, J. Golhy, J. Bensz, J.Latusek.

Koncert spotkał się uznaniem widzów, mimo że nie należał do najłatwiejszych. Był wyzwaniem zarówno dla odbiorców, jak i występujących gimnazjalistów. W ciszy i skupieniu wysłuchano pięknych, wzruszających wierszy i piosenek, które pozwoliły zastanowić się nad życiem, jego barwami i na chwilę zatrzymać się w biegu…

Organizatorzy usłyszeli wiele miłych opinii, komentarzy, które skłoniły do refleksji.

*- Informacja i zdjęcia: PG nr 1 w Oleśnie.

Podziel się