Strażacy z Borek Wielkich pełnili wartę przy Grobie Pańskim

Strażacy z Borek Wielkich pełnili wartę przy Grobie Pańskim

W XV wieku przy Grobach Pańskich pojawiły się straże. Nawiązują do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Kiedyś jednak miały konkretne zadanie. Ochraniały złożone tam konsekrowane Hostie oraz zabezpieczały bogaty wystrój Grobu. Tradycja trzymania wart w wielu parafiach pozostała do dnia dzisiejszego. Oczywiście obecnie ma charakter symboliczny. Honorowe warty pełnią żołnierze, harcerze i strażacy.

Również w okolicznych parafiach pielęgnowany jest zwyczaj pełnienia warty przy Bożym Grobie.

W Gminie Olesno warty trzymają wyłącznie strażacy-ochotnicy. Obecnie warty strażaków możemy spotkać w Bodzanowicach (wraz z Kucobami), Borkach Wielkich (wraz z Brońcem), Borkach Małych, Łomnicy, Sowczycach, Starym Oleśnie i Wysokiej.

W parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich Boży Grób ustawiany jest od wielu lat w lewej nawie bocznej kościoła. Co roku zmienia się jego wystrój. Tegoroczny zaprojektowany został przez Panią Elżbietę Kurpierz i nawiązuje do Roku Miłosierdzia. W budowę włączyli się także parafianie oraz bracia nowicjusze. W prawej nawie bocznej wybudowana została ciemnica.

Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpoczęła się w Borkach Wielkich po zakończeniu nabożeństwa wielkopiątkowego, około godz. 20.00, trwała przez całą noc i następny dzień, aż do Wigilii Paschalnej, która rozpoczęła się o godz. 19.00. Adorowali mieszkańcy poszczególnych ulic, różne grupy parafialne, dzieci i młodzież, zakonnicy z Klasztoru Franciszkanów oraz Siostry Służebniczki NMP wraz z podopiecznymi. Czuwali ministranci.

Po raz dwudziesty wartę honorową przy Bożym Grobie zaciągnęli strażacy z OSP Borki Wielkie i Broniec, który jest częścią parafii. Strażacy stali ubrani w mundury wyjściowe, uzbrojeni są w toporki i halabardy. Na głowach mieli założone hełmy. Warta rozpoczeła się o godzinie 21.00 w Wielki Piątek, trwała przez całą noc, a zakończyła się o godzinie 19.00 w Wielką Sobotę.

Strażacy stali w parach. Zmieniali się co godzinę. OSP Borki Wielkie wystawiły 15 zmian czyli 30 ludzi, a OSP Broniec 7 zmian czyli 14 ludzi. Łącznie więc wartę pełniło 44 strażaków. Po raz pierwszy strażacy zaciągnęli wartę w 1997 roku.

Hubert Imiołczyk

Podziel się