W Oleśnie odbyła się uroczystość rozdania dyplomów DSD II

W Oleśnie odbyła się uroczystość rozdania dyplomów DSD II

Uroczyste rozdanie dyplomów DSD II (certyfikat języka niemieckiego Deutsches Sprachdiplom der KMK) uczniom szkół województwa śląskiego i opolskiego, które prowadzą przygotowanie do egzaminu DSD II, odbyło się w tym roku w auli Zespołu Szkół w Oleśnie, w środę 27 kwietnia.

Honorowym gościem uroczystości była Sabine Haake, konsul Republiki Federalnej Niemiec z Opola. Na uroczystość zaproszenie przyjęli również: Roland Fabianek, wicestarosta oleski, Bożena Matusiak, sekterarz gminy Olesno, nauczyciele języka niemieckiego oraz dyrektorzy szkół z programem DSD.

Współorganizatorem rozdania dyplomów była Dorothea Burdzik, doradca-koordynator ZfA (Centrali Szkolnictwa Zagranicznego) z Wrocławia.

Oprócz oleskich uczniów, dyplomy DSD II odebrali uczniowie liceów z Opola, Strzelec Opolskich, Krapkowic, Dobrzenia Wielkiego, Kędzierzyna-Koźla, Gliwic, Katowic i Zabrza. W sumie około 130 uczniów. Dyplomy oraz upominki dla tych, którzy uzyskali najlepsze wyniki, wręczyła pani konsul.

Uroczystości towarzyszył krótki koncert w wykonaniu uczniów I LO w Oleśnie: Piotra Jaronia, Marcina Barcza, Karmen Galus, Pauliny Kassner, Karoliny Jokiel, Natalii Koziołek, Łukasza Wiatra, Tomasza Ludygi i Jakuba Kierata.

Rozdanie dyplomów finansowo wsparł Konsulat RFN oraz Starostwo Powiatowe w Oleśnie. Nad organizacją uroczystości czuwały nauczycielki języka niemieckiego – Gabriela Janicka i Renata Kassner, które też wcześniej przygotowywały uczniów oleskiego liceum do egzaminu DSD II.

Wyniki, jakie uzyskali owi uczniowie należą do najlepszych w kraju: po pierwsze – wszyscy zdali egzamin, a po drugie – spośród 9 zdających aż troje uzyskało wyróżnienie.

Dyplom DSDII (poziomC1/B2) zdobyli w tym roku:

  • Thomas Skowronek (wyróżnienie)
  • Krzysztof Hober (wyróżnienie)
  • Nicole Jeziorowska (wyróżnienie)
  • Piotr Jaroń
  • Patryk Jagoda
  • Carmen Klohs
  • Oskar Kalus
  • Piotr Stróżyk
  • Marta Kierat

Zdobycie dyplomu DSD II poprzedzone było nauką języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym (poprzez uczestniczenie w zajęciach DSD) i uwarunkowane pomyślnym przystąpieniem do egzaminu w części pisemnej i ustnej.

Egzaminy odbyły się w grudniu. Prace pisemne uczniów sprawdzali egzaminatorzy w Niemczech, do których trafiają prace z 1097 szkół z całego świata oferujących program DSD (www.weltkarte.pasch-net.de).

Uzyskanie dyplomu na poziomie C1 umożliwia uczniom podjęcie studiów na dowolnej uczelni w Niemczech bez konieczności potwierdzania znajomości języka niemieckiego.

*- Informacja Zespół Szkół w Oleśnie, zdjęcia Mirosław Dedyk.

 

Podziel się