Boroszów najlepszy w prądopiłce strażackiej

Boroszów najlepszy w prądopiłce strażackiej

Aż osiem drużyn rywalizowało w Powiatowych Zawodach Prądopiłki Strażackiej, które odbyły się w niedzielę 5 czerwca w Biskupicach. Najlepsza była jednostka z Boroszowa.

IMG_6338– Cała zabawa polega na tym, aby za pomocą prądów wody z węży pożarniczych zakończonych prądownicą strażacką wbić piłkę do bramki, oczywiście na tafli wody. – mówi Stefan Włoka, komendant gminny ochrony przeciwpożarowej gminy Radłów. – To zabawa dla zawodników, rywalizacja, ale również piękne widowisko dla kibiców. Przy okazji to bardzo dobra forma szkolenia, ponieważ strażacy w ten sposób szkolą podawanie wody w czasie działań gaśniczych, tym bardziej że muszą skierować prądy wody dokładnie na cel, którym jest piłka.

Turniej traktowany jest raczej jako zabawa, ale strażacy z ogromnymi emocjami walczą o jak najwyższe lokaty.

– To normalne zawody , które strażacy mocno przeżywają, tak jak zawodnicy na wszelkiego rodzaju turniejach – ocenia Stefan Włoka. – Emocje tutaj również odgrywają swoją rolę.

Tak w praktyce wygląda mecz prądopiłki strażackiej:

To już trzecia edycja Powiatowych Zawodów Prądopiłki Strażackiej w Biskupicach.

IMG_6310– Kiedyś w latach 60-80-tych były rozgrywane w powiecie oleskim zawody prądopiłki strażackiej, ale z czasem zaprzestano ich organizacji – mówi Stefan Włoka. – Druhowie z Biskupic po remoncie zbiornika wodnego chcieli stworzyć przy okazji festynu jakąś atrakcję dla publiczności. Zaczęło się od zabawy, później opracowaliśmy regulamin zawodów, pozyskaliśmy sponsorów, a wniosek o organizację zawodów poparł starosta oleski i wydarzenie stało się oficjalne. Myślę, że organizacja przedsięwzięcia będzie nadal kontynuowana.

Wyniki rozgrywek pucharowych:

  • OSP Kadłub Wolny – OSP Łomnica 5-1
  • OSP Boroszów – OSP Skrońsko 5-3
  • OSP Biskupice – OSP Nowe Karmonki 1-6
  • OSP Ligota Oleska – OSP Jastrzygowice 8-0

Półfinał

OSP Kadłub Wolny – OSP Boroszów 5-6

OSP Nowe Karmonki – OSP Ligota Oleska 5-2

Finał

OSP Boroszów – OSP Nowe Karmonki 7-6

O 3 miejsce

OSP Kadłub Wolny – OSP Ligota Oleska 5-3

Końcowa klasyfikacja:

  1. OSP Boroszów
  2. OSP Nowe Karmonki
  3. OSP Kadłub Wolny
  4. OSP Ligota Oleska
  5. OSP Łomnica, OSP Biskupice, OSP Jastrzygowice, OSP Skrońsko.

Zawody prądopiłki to niejedyne atrakcje przygotowane przez organizatorów. Festyn rozpoczął się już w sobotę od zabawy z zespołem Time. W niedzielę odbył się pokaz artystyczny przygotowany przez uczniów z Kościelisk, pokaz strażacki ratownictwa technicznego oraz zabawa taneczna. Dla najmłodszych przygotowane były dmuchańce oraz malowanie twarzy. W festynowym namiocie nie mogło zabraknąć oczywiście jedzenia i złocistego trunku.

Damian Pietruska

Podziel się