• Home »
  • Sport »
  • Piłkarskie podsumowanie (część II) – Dobry sezon naszych drużyn w A klasie

Piłkarskie podsumowanie (część II) – Dobry sezon naszych drużyn w A klasie

Piłkarskie podsumowanie (część II) – Dobry sezon naszych drużyn w A klasie

Piłkarski sezon 2015-2016 w wykonaniu naszych drużyn był wyjątkowo udany. Żadna z naszych drużyn nie spadła z ligi (!), po rocznej przerwie znów będziemy mieli przedstawiciela w klasie okręgowej, a kluczborsko-oleska A klasa stanie się bardziej… oleska.

W drugiej części podsumowania zajmiemy się występami naszych drużyn w A klasie.

Tabela (źródło: liga.net.pl)

A_klasa_podsumowanie

Najwięcej emocji zdecydowanie zagwarantowali nam rudniczanie, którzy uzyskali awans do klasy okręgowej. Zawodnicy Tomasza Jasińskiego praktycznie przez cały sezon szli łeb w łeb z Hetmanem Byczyna, ale ostatecznie okazali się o włos lepsi. Przypomnijmy, że LZS Rudniki zdobył mistrzostwo A klasy, dzięki bramce Cezarego Pinkosza w ostatniej minucie meczu ostatniej kolejki klasy A z Widawą Lubską. Trafienie stopera było na wagę remisu, który zagwarantował pierwsze miejsce w lidze.

Awans smakuje tym bardziej, że w przerwie zimowej LZS opuściło kilku nieprzypadkowych zawodników (m.in. Kamil Więdłocha, Tomasz Czechowicz, Tomasz Dorota). Wielu ekspertów przepowiadało rudniczanom spadek formy, a oni na przekór osiągnęli swój cel. W klubie podkreślają, że cieszą się z awansu, ale zdają sobie sprawę, że gra w wyższej lidze, to również większe wyzwania, zwłaszcza pod względem organizacyjnym.

– Przed startem sezonu planujemy się wzmocnić i ściągnąć kilku zawodników – komentuje Janusz Staniszewski, sekretarz klubu. – Jest jeszcze jednak za wcześnie, aby mówić o konkretnych nazwiskach. Więcej będzie można powiedzieć w połowie lipca. Z pewnością będziemy grali o utrzymanie, ale z tego co widzę, nie ma wielkiej różnicy poziomów między A klasą, a “okręgówką”. W wyższej lidze jest jednak kilka drużyn, które prezentują już wysokie umiejętności. Awans oznacza przede wszystkim wiele spraw organizacyjnych do załatwienia.

??????????Niżej w tabeli również kilka pozytywnych niespodzianek. Wszystkie drużyny z naszego powiatu mogą mówić o udanym sezonie; Piast Gorzów Śląski zakończył rozgrywki na trzecim miejscu, choć przed sezonem nikt nie spodziewał się tak dobrej postawy gorzowian. LZS Ligota Oleska, która znalazła się tuż za podium to jedna z najmłodszych ekip w I grupie. Dalej LZS Uszyce i LZS Kościeliska (beniaminek) odpowiednio na 7. i 8. miejscu.

W przyszłym sezonie do A klasy dołączają Budowlani Strojec oraz Prosna Zdziechowice. Nie wykluczone, że do I grupy dołączy jeszcze Sart Dobrodzień.

V grupa A klasy: Plan minimum wykonany – Start utrzymał A klasę

Choć utrzymanie cieszy, to tak naprawdę nie ma się z czego cieszyć. Start Dobrodzień w tym sezonie brutalnie zderzył się z rzeczywistością.??????????

Trener stolarzy Marcin Bryś w wypowiedziach przedsezonowych zapowiadał walkę o awans, ale ostatecznie jego drużyna biła się zaledwie o utrzymanie. Powodów jest kilka.

Przede wszystkim Start trafił do zagadkowej, a jak się później okazało, mocnej V grupy klasy A. Ponadto kadrowo nie ma zespołu, który mógłby poważnie myśleć o klasie okręgowej. Ten sezon pokazał, że do tego jeszcze długa droga. Ale czy w perspektywie najbliższych lat jest to możliwe?

Ewald Zajonc, wiceprezes Start-u, wykazał się sporym doświadczeniem w prowadzeniu drużyny. Mimo początkowo marnych wyników nie zdecydował się na zmiany sztabu szkoleniowego i ostatecznie Dobrodzień może odetchnąć z ulgą – A klasa utrzymana.

Ewald Zajonc, jak sam zapowiadał, będzie wnioskować do Opolskiego Związku Piłki Nożnej, by w przyszłym sezonie zasilić I grupę klasy A. Dla nas byłaby to wspaniała wiadomość, gdyż automatycznie wzrośnie atrakcyjność okrzykniętej przez nas oleskiej grupy w A klasie.

Stolarze próbkę swoich możliwości zaprezentowali w Pucharze Polski, w którym dostali się do rozgrywek wojewódzkich.

Michał Krzyminski

Pierwszą część podsumowania sezonu można znaleźć tutaj: http://ool24.pl/2016/06/15/pilkarskie-podsumowanie-czesc-ocenic-oks/

Podziel się