Ekshumacja niemieckich żołnierzy w Kadłubie Wolnym

Ekshumacja niemieckich żołnierzy w Kadłubie Wolnym

W piątek 8 lipca w Kadłubie Wolnym w wyniku starań Fundacji Pamięć i Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi szczątki sześciu niemieckich żołnierzy zostały ekshumowane.

Niemieccy żołnierze zginęli w Kadłubie Wolnym 21 stycznia 1945 roku. Miejscowa ludność pochowała ich w miejscu, w którym w 1812 r. pogrzebano żołnierzy Napoleona wracających z wyprawy na Moskwę.

Zgodę na ekshumację wydał wojewoda opolski, a nadzór sprawowali przedstawiciele Gminy Zębowice, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnie i Czerwonego Krzyża. Prace ekshumacyjne wykonała firma Andrzeja Latuska, któremu pomagali żołnierze Bundeswehry, którzy przebywają w Łambinowicach. Na terenie byłego obozu Lamsdorf wykonują, wspólnie z żołnierzami 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, prace porządkowe.

Pan Latusek na podstawie oględzin kości stwierdził, że żołnierze zostali zamordowani przez żołnierzy Armii Czerwonej poprzez strzał z bliskiej odległości lub uderzenie kolbą karabinu w głowę.

W grobie obok sześciu szkieletów znaleziono między innymi: dwie złote obrączki, trzy bagnety, amunicję, dwa hełmy, menażki, manierkę, scyzoryki, latarkę, resztki umundurowania, zapasową lufę do MG-42, a także pastę do zębów. Najważniejsze były cztery czytelne nieśmiertelniki na podstawie, których będzie można poznać dane osobowe poległych. Co najmniej trzech z nich służyło w policji w Rostoku.

Ekshumacja miała wielu przeciwników w Kadłubie Wolnym, ale z drugiej strony pozwala na identyfikację poległych na podstawie nieśmiertelników, a wiele rodzin do dziś szuka śladów po swoich bliskich.

Ponowny symboliczny pochówek żołnierzy odbędzie się w Parku Pokoju Nadolice Wielkie pod Wrocławiem.

Andrzej Suder

Podziel się