Oto “Zasłużeni dla Ziemi Oleskiej”

Oto “Zasłużeni dla Ziemi Oleskiej”

Uroczystą sesją rady miejskiej rozpoczęto Dni Olesna 2016. Była to okazja do wyróżnienia osób działających na rzecz miasta nagrodą “Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”.

Sesja rozpoczęła się od uroczystego odśpiewania hymnu, wystąpienia Sylwestra Lewickiego, burmistrza Olesna, który pochwalił się dokonaniami podczas dziesięciu lat sprawowania władzy.

Na sesji wystąpili również zaproszeni goście z zagranicznych delegacji miast partnerskich Olesna. O stronę muzyczną uroczystości zadbali oleski chór “Olensis” oraz uczniowie oleskiej szkoły muzycznej.

Głównym punktem sesji było oczywiście wręczenie wyróżnień “Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”. Sylwetki nagrodzonych przedstawiała Ewa Cichoń, przewodnicząca Rady Powiatu w Oleśnie oraz dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Oto tegoroczni laureaci:

Barbara Hortecka

IMG_7556

Rysuje, maluje, tworzy od niepamiętnych czasów, od dzieciństwa uwieczniając swój zachwyt nad przyrodą. Urodziła się w Oleśnie i całe dorosłe życie związała z tym miastem.

Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu w 1972 roku, rozpoczęła pracę w Powiatowym Domu Kultury w Oleśnie, prowadząc zajęcia plastyczne w ośrodkach kultury powiatu oleskiego, jednocześnie pełniąc opiekę nad twórcami ludowymi z tego terenu. Od połowy lat siedemdziesiątych pracując w jednostkach handlowych jako dekorator witryn sklepowych, dbała o piękno i estetykę miasta Olesna.

Przez ostatnie 20 lat pracy zawodowej prowadziła sklep „Upominek”- Mini Galerię, gdzie zajmowała się między innymi artystycznym usługowym pakowaniem prezentów. Przez cały ten okres tworzyła liczne prace, czego ukoronowaniem był zorganizowany w oleskim muzeum wernisaż prac wykonanych w różnych technikach malarskich: kilimy, gobeliny obrazy olejne, akwarele, pastele, rysunek w ołówku i piórku, kraszanki z motywami sztuki ludowej i religijnej. Estetyka, staranność, dbałość o szczegóły, perfekcjonizm są cechami charakterystycznymi jej prac, których tematyka jest różnorodna, obejmuje pejzaże, kwiaty, martwą naturę, portrety i jej miasto kochane-Olesno, którego barwność przedstawia w różnych technikach, kolorystyce i formie.

Po przejściu na emeryturę zainteresowała się sztuką sakralną. Współuczestniczyła w projekcie jubileuszu 100-lecia kościoła parafialnego, malując wizerunki świętych i błogosławionych do powstającej kaplicy „Lumen Fidei” w kościele Bożego Ciała w Oleśnie. Namalowała też obrazy o tematyce religijnej do kościołów w Starym Oleśnie i Gronowicach, jednocześnie przeprowadzając w tych kościołach renowację figur gipsowych do szopek bożonarodzeniowych. Odnowiła również prawie od podstaw figurę św. Idziego w Gronowicach.

Oceniała jako juror prace uczestników konkursów plastycznych w Oleśnie i Borkach Wielkich.

Należąc do klubu plastyków przy Miejskim Domu Kultury w Oleśnie była uczestniczką wielu plenerów plastycznych, jak również wystaw poplenerowych.

Obecnie tworzy liczne prace graficzne przedstawiające piękno zabytków Ziemi Oleskiej.


Zbigniew Bienias

IMG_7569

Urodzony 25.09.1966 , pochodzi z Żytniowa. W 1988 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego. Od 1991 roku mieszka w Oleśnie z rodziną. Od 2000 roku związany z Zespołem Szkół nr 2 w Oleśnie.

Jako nauczyciel wf-u z tą szkołą zdobył 16 tytułów Mistrza Województwa w piłce nożnej. 6 razy prowadził młodzież w Mistrzostwach Polski. W 2015 uczniowie PSP nr 2 zdobyli brązowy medal Mistrzostw Polski.

Przez kilkanaście lat prowadził młodzież w OKS Olesno, zdobywając Mistrzostwo Województwa Juniorów, rywalizując z Bałtykiem Gdynia w Mistrzostwach Polski.

W ciągu tych lat jako trener cieszył się z sukcesów swoich zawodników, takich jak: Adam i Sebastian Deja, Wojciech Hober, Grzegorz Świtała, Bartosz Kowalczyk, Michał Bienias, Jan Grzesik, Patrick Riemann, Krzysztof Meryk i najmłodszy, który został powołany do Kadry Orła Białego – Konrad Janicki.


Bernard Osyra

IMG_7577Urodzony w 1952 roku w Oleśnie. Żonaty. Ma dwoje dorosłych już dzieci. Córka jest lekarzem, a syn inż. geodezji oraz obecnie studiuje na III roku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi kierunek lekarski. Żona także jest lekarzem – pełni funkcję Ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w ZOZ Olesno.

Całe swoje życie zawodowe związał z Olesnem, przechodząc różne szczeble kariery zawodowej: od referenta, kierownika do stanowiska Prezesa Zarządu Spółdzielni Handlowej „Rolnik” Olesno. Z firmą związany jest od 1972 roku, a jej prezesem został w 2008 r.

Firma, którą kieruje może poszczycić się niemałymi osiągnięciami. W 2008 roku otrzymała zaszczytny tytuł „Gazela Biznesu” dla najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm. Jest także laureatem Srebrnego Lauru Umiejętności i Kompetencji OIG. „Rolnik” może się także poszczycić mianem lidera sieci handlowej „Rabat”. Ma także certyfikaty najwyższej jakości oferowanych usług.

Firma regularnie udziela pomocy finansowej, materialnej oraz organizacyjnej między innymi szkołom, instytucjom społecznym, domom pomocy społecznej czy Ochotniczym Strażom Pożarnym.

Prezes wspiera rozwój gospodarki rynkowej, a za swą działalność otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń np.: Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji, Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa, Brązowy Krzyż Zasługi. Jego zainteresowania to: historia społeczności lokalnej, siatkówka, filmy popularno-naukowe oraz turystyka.


Andrzej Wiendlocha

IMG_7580Od urodzenia związany z Ziemią Oleską. Przedsiębiorca, właściciel firmy Wamet.com, która istnieje na rynku od 1998 roku. Lokalny inwestor, przyczynia się do rozwoju regionu miedzy innymi poprzez budowę oleskiego Inkubatora Przedsiębiorczości ProStartUp oraz Galerii Nowe Stare Kino.

Firma poprzez ciągły rozwój daje zatrudnienie coraz większej liczbie pracowników. Włącza się w działalność na rzecz przeciwdziałania zjawisku opuszczania regionu przez ludzi młodych poprzez czynny udział w spotkaniach przedsiębiorców z instytucjami samorządowymi. Chętnie współpracuje z młodymi ludźmi w rozwiązywaniu zagadnień biznesowych.

Pasjonat ekonomii, medycyny oraz psychologii w ekonomii. Swoja pasję rozwija na studiach doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz licznych kursach.

Cieszy się autorytetem oraz szacunkiem zarówno w miejscu pracy oraz w całym środowisku.


Damian Pietruska

Podziel się