Marysia zdała prawko, teraz zbiera na auto

Marysia zdała prawko, teraz zbiera na auto

Marysia Jabcoń z Kolonii Łomnickiej zdała za pierwszym razem egzamin na prawo jazdy. Teraz zbiera na samochód, by móc normalnie żyć.

Marysia ma 24 lata i od urodzenia choruje na wrodzona łamliwość kości. Jakikolwiek, nawet najmniejszy upadek powoduje, że jej kości się łamią niczym zapałki. Jej mięśnie do stalowych też nie należą dlatego musi uważać na każdym kroku. Potk­nięcie, poślizgnięcie, przewrócenie się skutkuje złamaniem. W najlepszym wypadku poważnym potłuczeniem.

Dzięki pomocy innych zdała prawo jazdy w specjalnie dostosowanym samochodzie.

13866712_1081350181933428_733069130_n By zdawać egzamin musiałam wypożyczyć auto od firmy, w której się uczyłam i na tym aucie zdawałam – wspomina Marysia. – Mój egzamin niczym się nie różnił. Trafiłam na miłego egzaminatora, kazał mi pokazać światła awaryjny i pomiar oleju. Później był łuk i górka. Na koniec wyjechałam w miasto, gdzie wszystko dobrze poszło.

Marysia udziela się w ośrodku dla osób niepełnosprawnych Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach, gdzie dojeżdża praktycznie codziennie.

Samochód wiele by uprościł

Ułatwi on przede wszystkim dostęp zarówno do rehabilitacji jak i leczenia, a także w załatwianiu codziennych spraw, ponieważ Marysia mieszka 12 kilometrów od miasta. Bez pojazdu jest właściwie zamknięta w domu. Samochód, którym Marysia może jeździć musi być wyposażony w automatyczną skrzynię biegów. Musi być też dostosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Oprócz specjalnego podwyższenia siedzenia kierowcy potrzebny jest również odpowiednia gałka do ręcznego sterowania gazem i hamulcem. Aby dostosować tak samochód najlepsze byłoby auto nie mające więcej niż 3 lata. Ponadto auto powinno być wyposażone w duży bagażnik aby Marysia mogła schować tam wózek.

Na taki samochód potrzeba około 65 tysięcy złotych.

– Kwota spora, ale chciałabym, aby był w miarę nowy, bo w razie usterki musiałabym płacić firmie z atestem za przeniesienie dostosowania – tłumaczy Marysia.

Zachęcamy Państwa do włączenia się w szczytny cel i w pomoc w realizacji marzeń Marysi. Zrobić to można przekazując dowolną kwotę pod poniższym linkiem:

Zbiórka pieniędzy na samochód dla Marysi

– Bardzo proszę o pomoc. Sama nie jestem w stanie uzbierać takiej kwoty. Utrzymuję się jedynie z renty. Każda, nawet najmniejsza pomoc, dla mnie znaczy bardzo dużo – mówi Marysia.

Zachęcamy do udostępniania artykułu na portalach społecznościowym z hasztagiem: #PomagamyMarysi

Link do wydarzenia na Facebook’u:

Samochód dla Maryśki

Podziel się