OKS z powodu biurokratycznej pomyłki przegrywa walkowerem

OKS wygrał u siebie z Polonią Nysa 2-1 w sobotę 20 sierpnia, jednak z powodu biurokratycznej pomyłki OZPN zweryfikował wynik jako 0-3 v.o na korzyść gości. Przyznanie wygranej walkowerem zespołowi z Nysy uzasadnione jest prostym komunikatem:

Drużyna gospodarzy między 56, a 58 minutą nie posiadała na placu gry wymaganej liczby zawodników o statusie młodzieżowca.

Według zarządu OKS-u Olesno komunikat nie jest jednak zgodny z prawdą, bowiem przez cały mecz na boisku przebywało co najmniej dwóch wymaganych młodzieżowców.  Przypomnijmy, w IV lidze na boisku w jednej drużynie zawsze musi przebywać dwóch młodzieżowców.

Problem wynika z tego, że w protokole pomeczowym wpisano inaczej, co wyjaśnia zarząd oleskiego klubu w oświadczeniu:

OKS Olesno z przykrością informuje, że w wyniku weryfikacji meczu z Polonią Nysa, został ukarany walkowerem za nieposiadanie na placu gry między 56, a 58 minutą dwóch zawodników o statusie młodzieżowca.

Pragniemy wyjaśnić, że zaistniała sytuacja nie jest wynikiem faktycznego przekroczenia przez nas przepisów, a jedynie błędu w sporządzonej dokumentacji zawodów.

W pierwszym składzie w sobotnim meczu przeciwko Polonii Nysa wystąpiło dwóch zawodników młodzieżowych tj. Wojciech Górski i Thomas Skowronek.  Na początku drugiej połowy przygotowana została zmiana Michaela Zuzla – zawodnika młodzieżowego, za Michała Bieniasa. Zmiana miała zostać przeprowadzona w 58 minucie i taki zapis znalazł się na karcie zmian.  W 56 minucie bramkę dla OKS zdobył Mateusz Jeziorowski. W związku z tym oraz gotowością zawodnika (M. Zuzel) do zmiany, zmiana została przeprowadzona bezpośrednio po strzelonej bramce. Minuta zmiany na kartce nie została skorygowana. Po przeprowadzonej zmianie na boisku w drużynie OKS przebywało trzech zawodników młodzieżowych: Skowronek, Górski i Zuzel. W chwilę po przeprowadzonej zmianie nastąpiła konieczność, ze względu na problemy zdrowotne, do dokonania kolejnej zmiany: Thomasa Skowronka zmienił Jakub Górka. Zmiana ta została dokonana natychmiast i na kartce zmian wpisana została faktyczna minuta zmiany tj. 56. Od tego momentu aż do końca meczu na boisku przebywało dwóch zawodników młodzieżowych. Wypełniając pomeczowe sprawozdanie sędzia wpisał kolejność zmian zgodnie z minutami z kart, a nie stanem faktycznym. Niestety błąd ten nie został wychwycony na etapie wypełniania sprawozdania.

Od momentu wykrycia nieprawidłowości tj. poniedziałku bieżącego tygodnia, OKS podjął wszelkie możliwe kroki w celu wyjaśnienia sytuacji. Klub sam zgłosił wystąpienie błędu w dokumentacji zawodów do OZPN wraz z wyjaśnieniami zawodników oraz osób technicznych. Dodatkowo klub uzyskał potwierdzenie od sędziego asystenta, który powiedział, ze pamięta zaistniałą sytuację. Klub poprosił również o wstrzymanie weryfikacji wyniku spotkania do czasu przeprowadzenia czynności wyjaśniających oraz zaoferował możliwość natychmiastowego przesłuchania świadków.

Niestety, wszelkie nasze wyjaśnienia nie spotkały się ze zrozumieniem ze strony OZPN Opole. Wydział Gier doszedł do wniosku, że ważniejszy jest zapis w dokumencie niż boiskowy przebieg zdarzeń.

Informujemy również, że w dalszym ciągu będziemy próbowali doprowadzić do zmiany niekorzystnego dla nas rozstrzygnięcia.

Po zweryfikowaniu wyniku zawodów, OKS po czterech kolejkach ligowych zajmuje dwunaste miejsce z pięcioma punktami na koncie. OKS dotychczas raz wygrał, dwa razy zremisował i raz przegrał. Szkoda, że pierwsza porażka w tym sezonie była wynikiem administracyjnego błędu, a nie postawy zawodników na boisku.