Traktor Pulling w Jastrzygowicach? Oczywiście, że tak!

Traktor Pulling w Jastrzygowicach? Oczywiście, że tak!

Na bardzo oryginalny pomysł wpadli mieszkańcy Jastrzygowic, ale dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Zawody Traktor Pulling? Czemu nie! Zabieramy się do roboty – odpowiadają mieszkańcy.

Idea zawodów zaczerpnięta została z krajów zachodnich, a w Polsce dopiero raczkuje.

Traktor Pulling to widowiskowa rywalizacja, a polega na ciągnięciu obciążnika na platformie. Podczas przejazdu ciężarek systematycznie przesuwa się na przód konstrukcji, utrudniając jazdę pojazdowi.

Ruchoma platforma z obciążeniem, która przesuwa się do przodu w trakcie przejazdu sprawia, że start jest prosty, ale dotarcie do mety (przejechanie 60 metrów) jest praktycznie niemożliwe. Dlaczego?

Im ciężarek jest bliżej przodu, tym mocniej wbija lemiesz w ziemię. Wzrasta tarcie i po czasie traktor zakopuje się i nie umie dalej jechać. Wygrywa ten, który przeciągnie przyczepę jak najdalej. Najlepiej po prostu zobaczyć:

Więcej materiałów video dostępnych jest na naszym kanale Youtube. Kliknij tutaj: OOL24.PL

Sama konstrukcja została wykonana w całości przez mieszkańców Jastrzygowic. Jej wykonanie trwało ponad tydzień i wymagało wielu testów.

– Wszystko musiało być dopracowane. Założenie odpowiedniego balastu, żeby traktory zatrzymały się mniej więcej w połowie trasy. Skonstruowanie mechanizmu, który będzie przesuwać obciążnik. Zamontowanie osi, sposób zaczepienia konstrukcji do traktora. To wszystko musieliśmy metodą prób i błędów stworzyć – wylicza Daniel Wilhelm, sołtys Jastrzygowic. – Zawody są formą zaprezentowania naszych umiejętności, a przy tym dobrze się bawimy!

Atrakcja przygotowana została specjalnie na festyn wiejski „Zakończenie wakacji”, który w Jastrzygowicach odbył się trzeci raz. Na pomysł wpadli mieszkańcy Jastrzygowic.

– Wioska przyczyniła się do powstania festynu i muszę przyznać, że jeśli chodzi o organizację, to wszystko odbywa się tutaj bardzo sprawnie – chwali mieszkańców Daniel Wilhelm. – Organizujemy zabawy dla dzieci, konkursy, no i oczywiście wyścigi traktorów. Zawsze jest poczęstunek, a na koniec zabawa taneczna.

Traktor Pulling organizowano po raz pierwszy. Dla chętnych przygotowano dwie kategorie: wyścigi dla Ursusa C-330 – tak zwanych „trzydziestek” oraz dla Ursusa C-360, czyli „sześciedziesiątek”. W tym roku zgłosiło się osiemnastu śmiałków.

Choć wyścigi są bardzo widowiskowe, to organizatorzy nie chcieli promować imprezy na większą skalę. Zapewnili jednak, że jeśli wszystko się uda, za rok postarają się o lepszy marketing.

Wyniki:

Ursus C-330

 1. Daniel Wilhelm – 35,10 m
 2. Patryk Frączek -34,05 m
 3. Andrzej Nikiel – 34 m
 4. Tomasz Kania –  31 m
 5. Krystian Zoremba – 30,1 m
 6. Krzysztof Kania – 27,45 m
 7. Daniel Kania – 25,80 m

URSUS C-360

 1. Damian Kulesa – 49,20 m
 2. Marcin Maglewicz – 35 m
 3. Daniel Kania – 34,60 m
 4. Rafał Grzesik – 31,50 m
 5. Daniel Wilhelm – 23,90 m
 6. Hubert Zoremba – 23,30 m
 7. Damian Nikiel – 17,30 m
 8. Tomek Nikiel – 10,80 m

 Michał Krzyminski

Podziel się