Malichów przez jeden weekend był stolicą rajdów konnych

Malichów przez jeden weekend był stolicą rajdów konnych

Sportowe rajdy konne na dobre zawitały do gminy Dobrodzień. Świadczy o tym fakt, iż najważniejsze zawody w tej dyscyplinie – Mistrzostwa Polski Seniorów oraz Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodych Jeźdźców odbyły się w dniach 2-3 września w Malichowie.

Organizatorem imprezy jest Marek Tul prowadzącym stajnię Dolina Gawora wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Kocury i Malichów Brzozowa Dolina. Wraz z grupą pasjonatów przygotowali największe zawody rajdowe w Polsce. Oprócz konkursów mistrzowskich odbyły się także zawody międzynarodowe (CEI 2*), ogólnopolskie oraz towarzyskie.

Pary rywalizowały na różnych dystansach: od 15 do 120 km! Pierwsze starty odbyły się w piątek 2 września już o 7 rano. Dzięki pomocy wolontariuszy wszystko obywało się sprawnie i zgodnie z planem. Do gminy oprócz par krajowych przyjechali również zawodnicy z Niemiec, Słowacji oraz Czech. Byli pod ogromnym wrażeniem przygotowanych przez Marka Tula i Ryszarda Rabieja tras. Chwalili ich zabezpieczenie, oznaczenie i jakość podłoża. Największe wrażenie wywarła na gościach atmosfera i ludzie, którzy zawsze byli chętni do pomocy.

Finisz_MPS_1_i_2Walka o tytuł Mistrza Polski była zawzięta, wygrała para Agata Murawska na koniu Miles pokonując dystans 120 km w czasie 7:35:35, a tuż za nią z wynikiem gorszym o 1 sekundę była Maria Landau na koniu MU Ardesz, trzecie miejsce wywalczyła Beata Szlezyngier-Jagielska na Asłanie.

Mistrzem Polski Juniorów została Natalia Palczak na klaczy Dżinnis. Młodzi jeźdźcy walczyli na dystansie 80 km. Na uwagę zasługuje też fakt, że w zawodach towarzyskich uczestniczyli głównie jeźdźcy z okolicznych stajni. 9 par rywalizowało na dystansie 35 km i 9 par na 15 km.

W klasie L wygrała Sandra Hankus na klaczy Jamajka (Krasiejów), drudzy byli Marek Banyś na klaczy Avia (Malichów), trzecia była Katarzyna Klitza na śląskiej Alcie (Krasiejów). W klasie LL najlepszą parą była Wiktoria Pryszcz i Bałałajka (Kolejka), drugie miejsce zdobyła Mirek Matylda na klaczy Linia (Kośmidry), a trzecie zajął Henryk Wałaszek na wałachu Czardasz (Bzinica Nowa). W ciągu dwóch dni w Malichowie wystartowały łącznie 73 konie. To dowód, że w gminie Dobrodzień rajdy czują się dobrze. Były to największe zawody w dyscyplinie Sportowych Rajdów Konnych w Polsce!

W sobotę 3 września po zakończeniu rywalizacji odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników i uroczysta dekoracja. Komisja sędziowska dekorowała konie flos, a jeźdźców medalami, pucharami oraz nagrodami. Tu ekipa z Doliny Gawora kolejny raz spisała się rewelacyjnie. Dzięki licznym sponsorom łączna wartość nagród pieniężnych i rzeczowych przekroczyła sumę 15 tysięcy złotych!

Artur_BrzozowskiPo dekoracji odbyły się pokazy jeździeckie. Artur Brzozowski z okolic Zamościa wykonał oszałamiąjący pokaz kaskaderski z elementami dżigitówki. Odwaga i posłuszeństwo jego wierzchowca były wręcz nieprawdopodbne. Pokaz zaprzęgowego kadryla w wykonaniu grupy FreeStyle z Poręby i Wysokiej (Gerard Sołtysek, Piotr Pisarski i Sebastian Kwoczała) zachwycił widzów. Klacze śląskie udowodniły, że nie ma lepszych koni zaprzęgowych niż ślązaki.

Następnie kłusaki francuskie w sulkach rozwijały niesamowite prędkości. Pan Jerzy Mazur ze stajni Panopticum (Brzezinkowe) oraz Paweł Myśliwczyk z Ciarki nie tylko zaprezentowali co potrafią ich konie, kiedy ścigają się na torach, ale pozwolili publiczności przejechać się w sulkach. Opolski ułan Roch Iwaszkiewicz zaprezentował jak włada się lancą i szablą. Uwiódł publikę mundurem i precyzją wykonywanych elementów.

Dzięki Sponsorom (KREBER, FORD Auto Motive z Tarnowa, Meble PYKA, DOKTORVOLT Hurtownia Elektryczna z Dobrodzienia, GLOBALVET Dobrodzień, Meble PÓŁTORAK, PODIUM, EQUI STRAW, Agencja Szkoleniowa ATELIER, Centrum Ogrodnicze PRACUŚ z Ozimka, AGRO BUD z Myślenic, TAWERNA POD KOTWICĄ, BIOVICO, FATRO, VIRBAC),  zaangażowaniu lokalnej społeczności, a zwłaszcza strażaków (OSP Malichów-Kocury, OSP Szemrowice, OSP Klekotna, OSP Pludry i OSP Dobrodzień), miłośników koni oraz wolontariuszy – pierwszy weekend września przejdzie do historii, jako prawdziwe święto koni i jeździectwa w gminie Dobrodzień.

Z niecierpliwością czekamy na przyszły rok, a nieoficjalnie wiem, że przygotowania do kolejnych Mistrzostw Polski w Sportowych Rajdach Konnych już się zaczęły.

Opracowała: Aleksandra Matusz-Łukawska

Informacja i zdjęcia: Dolina Gawora

Podziel się