Gimnazjum w Rudnikach wspomina swego patrona – Andrzeja Wajdę

Gimnazjum w Rudnikach wspomina swego patrona – Andrzeja Wajdę

W niedzielę 9 października w wieku 90 lat zmarł Andrzeja Wajda, wybitny polski reżyser, nazywany poetą kina. Andrzej Wajda od 2009 roku był patronem Gimnazjum Publicznego w Rudnikach, które od tego czasu nosi jego imię.

Uczniowie gimnazjum w poniedziałek 10 października wspominali wielkiego, polskiego artystę. Mają się wybrać również na pogrzeb Andrzeja Wajdy. Otrzymaliśmy list od dyrekcji szkoły, który mamy przyjemność przedstawić:

“9 października 2016 roku zmarł Andrzej Wajda. O tym smutnym wydarzeniu dowiedzieliśmy się późnym wieczorem. Przepełniło ono całą naszą społeczność gimnazjalną bólem i smutkiem. Był bowiem dla nas Pan Andrzej Wajda kimś wyjątkowym. Był naszym patronem, opiekunem i przyjacielem.

Od razu po otrzymaniu tej smutnej wiadomości, zamieściliśmy news na naszej stronie internetowej, kolory strony przybrały barwy biało-czarne. Rano opuściliśmy naszą szkolną flagę do połowy masztu i wystawiliśmy w holu portret Patrona opasany czarną wstęgą, pod którym umieściliśmy kwiaty i znicz. Na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się apel, podczas którego przypomnieliśmy dokonania reżysera i uczciliśmy Jego pamięć minutą ciszy. Złożyliśmy też kondolencje pani Krystynie Zachwatowicz- żonie reżysera oraz całej rodzinie Pana Wajdy.

Naszego Patrona wspominamy jako człowieka niezwykle ciepłego i troszczącego się o nasze gimnazjum. Przekazał nam wiele książek i pamiątek rodzinnych. Korespondował z nami od wielu lat. Przyczynił się do powstania Kina za Rogiem. Zaprosił uczniów i nauczycieli do statystowania w filmie „Wałęsa” oraz na premierę krakowską tegoż dzieła.

Ostatni raz z Patronem dyrektor- Andrzej Krzak i grupa nauczycieli spotkała się w czerwcu w Krakowie. Pan Andrzej Wajda podpisał książki ufundowane przez Radę Rodziców na nagrody, dyskutował o reformie oświaty, opowiadał o swoim najnowszym filmie „Powidoki”. Obiecał wtedy, że odwiedzi jedyną szkołę swojego imienia w październiku. Niestety, już z przyczyn niezależnych od siebie nie dotrzyma obietnicy. Będziemy za Nim bardzo tęsknić.

Pan Andrzej Wajda odwiedził nasze gimnazjum dwukrotnie: raz, gdy otrzymaliśmy Jego imię, w roku 2009, drugi- gdy pomógł nam otworzyć Kino za Rogiem- w 2014. Zawsze podczas odwiedzin się dziwił ,że w takiej małej miejscowości jest taka piękna szkoła, a w niej tacy mądrzy uczniowie.

Uczniowie i nauczyciele planują uczestnictwo w uroczystościach pogrzebowych.”


 

*- Zdjęcie: PG Rudniki, fotografia wykonana w Rudnikach podczas ostatniej wizyty artysty w 2014 roku na otwarciu Kina za Rogiem.

Podziel się