• Home »
  • Informacje »
  • Zarządzanie wierzytelnościami, a windykacja należności. Sprawdź, kiedy warto podjąć współpracę ze specjalistami

Zarządzanie wierzytelnościami, a windykacja należności. Sprawdź, kiedy warto podjąć współpracę ze specjalistami

Zarządzanie wierzytelnościami, a windykacja należności. Sprawdź, kiedy warto podjąć współpracę ze specjalistami

Od dbałości o finanse firmy w znacznej mierze zależy powodzenie całego biznesu. Niestety niewielkie przedsiębiorstwa zdecydowanie gorzej radzą sobie z monitorowaniem płatności. Duże podmioty gospodarcze, choć zawierają znacznie więcej transakcji to poprzez wdrożone procedury radzą sobie dobrze ze spływem środków pieniężnych od swoich kontrahentów. Zarządzanie należnościami to ogromny znacznie, bowiem w niewielkich firmach nawet jeden nierzetelny kontrahent może doprowadzić do straty płynności finansowej. Jak się uchronić przed kłopotami? W jaki sposób prawidłowo monitorować płatności, a kiedy zdać się na pomoc specjalistów? O tym wszystkim powiemy w dalszej części artykułu.

Podejmij skuteczne działania i uniknij kłopotliwego dłużnika

Zapobieganie przeterminowanym należnościom to gwarancja zachowania właściwej kondycji finansowej firmy. Decydując się na sprzedaż lub usługi z odroczonymi terminami płatności musimy bezwzględnie zadbać o wdrożenie wewnętrznym procedur w firmie w obrębie spływu należności. Niewielkie przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na długie kredytowanie swoich partnerów biznesowych, gdyż sami mogą stracić przez to płynność finansową. Każda firma powinna realizować kilka istotnych kroków w ramach zarządzania należnościami, a oto one:

  • weryfikacja kontrahentów – to podstawa, kiedy decydujemy się na rozliczenie z odroczonym terminem. Brzmi banalnie? Nie, obserwując branżę windykacyjną można zauważyć, że lwia część należności wynika z braku ostrożności przedsiębiorców. Nierzetelni kontrahenci często już przed nawiązaniem współpracy znajdują się w fatalnej kondycji finansowej. Należy zawsze w podstawowy sposób sprawdzić dłużnika. Zacznijmy od katalogów internetowych REGON, CEIDG, KRS. Jeśli dłużnik znajduje się w fatalnej sytuacji finansowej albo zawiesił, zamknął działalność powinniśmy w wymienionych serwisach znaleźć stosowne informacje. Sprawdźmy też giełdy wierzytelności, jeśli kontrahent na nich widnieje to znaczy, że już boryka się z długami. Negatywne opinie w internecie to też bodziec do podjęcia współpracy na zupełnie innych zasadach.
  • monitoring płatności – przedsiębiorcy zbyt rzadko sprawdzają terminowy spływ należności. Często już długo po terminie orientują się, że dłużnik zalega z płatnością. Regularność i skrupulatność to podstawa!
  • tworzenie wezwań do zapłaty – niestety kiedy kontrahent nie spłacił swoich zobowiązań musimy wystosować wezwanie do zapłaty. Wzór dokumentu znajdziemy w sieci, należy go wypełnić i wysłać listem poleconym do dłużnika. Spróbujmy też podjąć z dłużnikiem kontakt telefoniczny, e-mailowy lub osobisty.

Niestety nie każda należność zostaje spłacona po interwencji przedsiębiorcy. Wiele z nich wymaga pomocy doświadczonej kancelarii windykacyjnej. Profesjonaliści mogą nam pomóc w takich oto czynnościach:

  • wywiad gospodarczy – ma na celu sprawdzenie dłużnika, obejmuje dane niejawne dotyczące majątku i powiązań z innymi kontrahentami. Wywiad jest też nieoceniony przy poszukiwaniu składników majątkowych nierzetelnego przedsiębiorcy na etapie egzekucji komorniczej.
  • doradztwo prawne – podejmując istotne decyzje biznesowe, które są obarczone konsekwencjami warto zdać się na profesjonalne doradztwo prawne. Wiedza doświadczonego prawnika jest wprost nieoceniona i pozwoli nam podjąć świadomą , a także bezpieczną decyzję.
  • windykacja należności – to profesjonalne działania na etapie polubownym, sądowym i komorniczym mające na celu odzyskanie pieniędzy od dłużnika.

*- Materiał partnera.

Podziel się