Gimnazjaliści poznali pracę “od kuchni”

Gimnazjaliści poznali pracę “od kuchni”

Uczniowie oleskiej “Jedynki” mogli poznać specyfikę pracy w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie. Akcja nosi nazwę “Dzień Odkrywców Zawodów” i miała miejsce we wtorek 8 listopada.

Okres nauki w gimnazjum to czas, kiedy trzeba podjąć pierwsze wybory, dotyczące przyszłego rozwoju zawodowego. To więc idealny moment na praktycznie spróbowanie sił w różnych zawodach. “Dzień Odkrywców Zawodów” to element eksperymentu dydaktycznego, który powstał w wyniku inicjatywy Radosława Glińskiego, dyrektora firmy Nestro w Starym Oleśnie przy współpracy z Anną Hiller-Janik, doradcą zawodowym PG nr 1 w Oleśnie.

Ideą tego wydarzenia było pokazanie młodzieży miejsc pracy poprzez praktyczne wykonanie czynności specyficznych w danym zawodzie. Uczniowie wzięli wtedy udział w dniu pracy firmy Nestro.

– Eksperyment okazał się naprawdę udany i w tym roku szkolnym już następny pracodawca wystąpił z inicjatywą zorganizowania podobnego wydarzenia na terenie swojego zakładu pracy – mówi Anna Hiller-Janik. – Oleska mleczarnia to miejsce znane nam bardzo dobrze. Wyjątkowe, tradycyjne produkty, na przykład niezrównane masło extra oleskie, pyszna śmietanka kremówka, mleko, to chluba naszego miasta. Jednak mleczarnia to przede wszystkim miejsce pracy wielu ludzi.

To właśnie specyfikę zawodów które są niezbędne do funkcjonowania tego miejsca poznała oleska młodzież. Z inicjatywy Wilhelma Beckera, prezesa mleczarni oraz Grażyny Glińskiej, specjalisty d.s. marketingu w ramach współpracy z Anną Hiller-Janik, szkolnym doradcą zawodowym uczniowie “Jedynki” poznali pracę w działach mleczarni, którymi się interesują.

W akcji wzięło udział dziesięciu uczniów, którzy zostali przydzieleni na stanowiska pracy, odpowiadające ich zainteresowaniom oraz zdolnościom. Część młodzieży została przydzielona do pracy przy przygotowaniu pysznych past twarogowych, kolejne osoby poznały pracę w dziale handlu oraz księgowości, dwie osoby obserwowały specyfikę czynności w laboratorium, a cztery osoby przeprowadziły ankietę społeczną z klientami sklepu.

Podczas ankiety uczniowie częstowali osoby odwiedzające sklep pysznymi własnoręcznie przygotowanymi muffinami z kremem twarogowym, ciastkami owsianymi pieczonymi na oleskim maśle oraz gorącymi goframi piernikowymi z oleską śmietaną z odrobiną cukru i cynamony. Oczywiście, uczniowie mieli również możliwość poznania tajników pracy w sklepie, czyli poznali czym jest kontakt z klientem i obsługa kasy fiskalnej.

– Uczniowie byli zachwyceni taką formą lekcji o zawodzie. Po dwóch godzinach pracy, na spotkaniu z panem prezesem dziękowali za taką możliwość – mówi szkolny doradca zawodowy. – Jednak praktyka czyni mistrza, tak możemy podsumować nasz eksperyment dydaktyczny, trudno jest wybierać zawód, edukację, bez wiedzy o warunkach pracy oraz jej specyfice. Miejmy nadzieję, że tego typu zajęcia staną się bardziej popularne w pracy doradców zawodowych, a przedsiębiorcy będą wychodzić z inicjatywami współpracy podobnie jak mleczarnia i Nestro. Daje to obopólny skutek, ponieważ młodzi ludzie chętnie odkrywają fakt, że w miejscu zamieszkania czeka na nich możliwość rozwoju i pracy w interesujących ich zawodach.

*- Informacja i zdjęcia: PG nr 1 Olesno.

Podziel się