UKS Gwiazda hucznie świętował 20-lecie

UKS Gwiazda hucznie świętował 20-lecie

Prawie 400 osób uczestniczyło w jubileuszu XX-lecia UKS-u Gwiazda Olesno. Impreza odbyła się w sobotę 17 stycznia w klubie Magnum w Wachowie.

UKS Gwiazda rozpoczął swoją działalność w 1996 roku, praktycznie wraz z powstaniem Zespołu Szkół nr 2 w Oleśnie, gdzie przy szkole powstał klub sportowy. Pierwszą sekcją była gimnastyka artystyczna, później doszła sekcja tenisa stołowego i piłki nożnej. Następnia doszło do rozdzielenia, a klub został przy gimnastyce artystycznej. Od 2010 roku w klubie działa sekcja pływacka.

Pierwszym prezesem klubu był Joachim Jendrzej, później kolejno: Klaudiusz Prochota, Jacek Bąk, Jan Dandyk i ponownie Jacek Bąk, który prezesem jest do tej pory.

20161217-uks-gwiaza-olesno-laicoti-001Obecnie w klubie trenują 102 gimnastyczki i 160 pływaków. Klub zatrudnia trzy trenerki gimnastyczek (Alla Potapova, Agata Bąk, Paulina Piech) oraz trzech trenerów sekcji pływackiej (Katarzyna Adamczyk-Buła, Arkadiusz Panek, Mateusz Płotka).

Były czasy, kiedy klub pracował jedynie z czterema gimnastyczkami, ale gimnastykę uprawiano wyczynowo. W ostatnim czasie klub postawił na masowe uprawianie sportu.

Po latach doświadczeń, zmieniliśmy profil działalności – mówi Jacek Bąk. – Wyczynowe uprawianie gimnastyki artystycznej to ogromne obciążenia, treningi dwa razy dziennie, mnóstwo wyjazdów, spore koszty i wąska grupa zawodniczek. Obecnie, nie nastawiając się tak bardzo na wynik, możemy trenować zdecydowanie większą liczbę dziewcząt i poszliśmy bardziej w stronę taneczną. Nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk i to przynosi efekty.

Jedną z największych gwiazd klubu jest trenerka starszej grupy sekcji gimnastycznej, pochodząca z Ukrainy Alla Potopova, która występowała między innymi na licznych scenach teatralnych. Klub w pełni wykorzystuje jej wszechstronne taneczne umiejętności.

Nie da się prowadzić sportu wyczynowego w warunkach, które klub posiada – mówi Alla Potapova. – Poza tym nie wszystkie dzieci mogą uprawiać wyczynowo gimnastykę artystyczną. Muszą bowiem posiadać odpowiednie cechy psycho-fizyczne. W naszym klubie przyjmujemy wszystkie. Poszliśmy bardziej drogą tańca, we współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk. Dziewczynki się rozwijają, ćwiczą z najlepszymi pedagogami.

20161217-uks-gwiaza-olesno-laicoti-237Sekcja pływania w UKS Gwiazda Olesno ma nieco krótszą historię, bowiem powstała w 2010 roku. W 2011 roku sekcja została członkiem Opolskiego Okręgowego Związku Pływackiego. Otrzymała rówież licencję oraz została zarejestrowana w Polskim Związku Pływackim. Zawodnicy UKS Gwiazda regularnie uczestniczą w zawodach Opolskiej Ligi Miast.

W sekcji pływackiej, podobnie jak w gimnastycznej, dzieci trenują nawet od 4 roku życia. Z sukcesami. Obydwie sekcje mają za sobą bogaty rok, ozdobionymi medalmi zdobytymi na arenach w województwie i kraju.

Plany na przyszłość?

– Jeśli chodzi o liczbę trenowanych zawodników nasze możliwości powoli się kończą. Ciekawostką jest, że w sekcji gimnastycznej powstała grupa… mam. Planujemy otworzyć grupę gimnastyki ogólnej, więc tatusiowie również znajdą u nas miejsce dla siebie. Jesteśmy otwarci na wszystkich! Planujemy również organizację kilku dużych imprez, również charytatywnych. Nasz klub pod względem liczebności może się już równać z OKS-em Olesno. Cały czas rośniemy!

Damian Pietruska

Zdjęcia – Joanna Hęcińska – LaiCoti Fotografia.

Podziel się