PiS wprowadzi zmianę, która dokona rewolucji władz w powiecie?

PiS wprowadzi zmianę, która dokona rewolucji władz w powiecie?

Jarosław Kaczyński, prezes PiS w jednej z publicznych wypowiedzi zapowiedział, że jego partia planuje zmiany w ordynacji przed wyborami samorządowymi. Najważniejszą zmianą miałoby być wprowadzenie zasady dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W powiecie oleskim zmiana oznaczałaby totalną rewolucję wśród władz samorządowych.

W niedzielę 15 stycznia w wywiadzie dla TVP Szczecin, Jarosław Kaczyński powiedział:

– Musimy ten obecny bardzo ułomny stan ordynacji wyborczej i całej organizacji wyborów zmienić.

Zmiana miałaby polegać między innymi na wprowadzeniu zasady dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe (wójt, burmistrz, prezydent miasta). Zaproponował także umieszczenie w każdym lokalu obwodowej komisji wyborczej przezroczystych urn oraz kamery, która transmitowałaby na żywo obraz przez internet. Chce także, by głosy były liczone przez wszystkich członków komisji wyborczych.

Pytany przez dziennikarza o termin wprowadzenia nowych zasad dotyczących ordynacji, Kaczyński odpowiedział, że chce, aby obowiązywały one od razu, ale jest sprawą Trybunału Konstytucyjnego orzec, czy to jest dopuszczalne. Prezes PiS chciałby, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 roku odbyły się według nowych zasad.

“Na pewno będziemy chcieli wprowadzić tę kadencyjność; natomiast decyzja co do tego, od kiedy będzie to funkcjonowało, czy będą się liczyły te kadencje, które są za nami, to zależy od Trybunału Konstytucyjnego” – tłumaczył w lokalnej telewizji.

Gdyby zmiana została wprowadzona już od przyszłych wyborów i liczyłyby się kadencje, które są za nami, oznaczałoby to totalne przetasowania władz w gminach powiatu oleskiego. Bowiem wszyscy obecni burmistrzowie i wójtowie rządzą gminami przynajmniej przez dwie kadencje, a rekordzista wójt Andrzej Pyziak z gminy Rudniki sprawuje władzę już od 1990 roku, to jest przez siedem kadencji.

Oto lista wójtów i burmistrzów powiatu oleskiego oraz ich staż pełnienia funkcji włodarzy gmin:

  • Andrzej Pyziak – Rudniki – siódma kadencja – od 1990 roku,
  • Artur Tomala – Gorzów Śląski – czwarta kadencja – od 2002 roku,
  • Włodzimierz Kierat – Radłów – czwarta kadencja – od 2002 roku,
  • Waldemar Czaja – Zębowice – czwarta kadencja – od 2002 roku,
  • Sylwester Lewicki – Olesno – trzecia kadencja – od 2006 roku,
  • Róża Koźlik – Dobrodzień – trzecia kadencja – od 2006 roku,
  • Jarosław Tkaczyński – Praszka – trzecia kadencja – od 2006 roku.

Do wprowadzenia wyżej wspomnianych zmian jeszcze daleka droga, z drugiej strony trzeba liczyć się ze słowami prezesa partii rządzącej obecnie w Polsce.

Damian Pietruska

Podziel się