Tradycyjne nabożeństwo kolędowe w Borkach Wielkich

Tradycyjne nabożeństwo kolędowe w Borkach Wielkich

Przez cały styczeń przed stajenką w Borkach Wielkich Ojcowie Franciszkanie organizują specjalne nabożeństwa i koncerty kolęd. Kiedyś było tylko jedno. Teraz jest ich kilka – dla poszczególnych grup wiekowych, zawodowych i językowych.

Najstarszym jest nabożeństwo kolędowe dla młodzieży organizowane zawsze w trzecią niedzielę stycznia. Pierwsze odbyło się 25 stycznia 1953 roku. Nabożeństwa te przybierały różne formy. Na początku były to typowe nabożeństwa ze wspólnym śpiewem kolęd. Prowadził je zapraszany przez franciszkanów ks. dziekan Antoni Kaleja z Olesna. Kazania głosili zakonnicy.

Od lat siedemdziesiątych zaczęto zapraszać na nabożeństwa różne zespoły muzyczne, chóry. Od 1978 roku w nabożeństwach tych regularnie uczestniczy ksiądz biskup. Jako pierwszy przybył ks. biskup Antoni Adamiuk z Opola.

Podobnie było w bieżącym roku. Nabożeństwo, w dniu 22 stycznia, poprowadził i wygłosił Słowo Boże ks. bp. Jan Wieczorek – biskup senior diecezji gliwickiej, pochodzący z pobliskich Bodzanowic. Ks. bp. Jan Wieczorek na nabożeństwa kolędowe do Borek pielgrzymował wielokrotnie. W latach 70-tych XX wieku, jeszcze jako proboszcz Bogacicy, przyjeżdżał z dużą grupą młodzieży swojej ówczesnej parafii. Jako biskup po raz pierwszy przybył na nabożeństwo w stanie wojennym, w 1982 roku.

Podczas nabożeństwa w koncercie kolęd wystąpiło pięć dziewcząt z Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie. Oczywiście podczas nabożeństwa zagrała także orkiestra dęta z Borek Wielkich.

Podczas kolejnego nabożeństwa, w niedzielę 29 stycznia, podczas nabożeństwa w języku niemieckim zaśpiewa chór parafialny z Olesna.

Tekst i zdjęcia: Hubert Imiołczyk.

Podziel się