Jak znaleźć najlepszą pożyczkę?

Jak znaleźć najlepszą pożyczkę?

Zadłużyć się łatwo – znacznie trudniej zrobić to z głową, tak żeby z powodu zobowiązań nie popaść w problemy finansowe. Jeśli planujesz zaciągnąć pożyczkę i chcesz uniknąć czarnego scenariusz, sprawdź, jak znaleźć najlepszą ofertę.

Kwota pożyczki

Zanim zaczniesz poszukiwać pożyczki, odpowiedz sobie na pytanie, jakie są Twoje wymagania. To podstawa do dalszych działań, ponieważ jeżeli potrzebujesz niewielkiej kwoty, np. 2 000–3 000 zł na remont auta czy sfinansowanie wyjazdu wakacyjnego, w zupełności wystarczą Ci szybkie chwilówki. Ich niewątpliwe zalety to natychmiastowa decyzja i nieskomplikowane formalności. W przypadku, gdy chcesz zdobyć więcej pieniędzy, udaj się zaś do banku. Generalnie nigdzie indziej na lepszych warunkach nie dostaniesz pożyczki o wartości przewyższającej 10 000 zł.

Twoje możliwości

Potrzeby to oczywiście nie wszystko – jeszcze istotniejsze są Twoje możliwości finansowe. Poszukując pożyczki, miej pewność, że jesteś w stanie spłacić ją w terminie – w przeciwnym razie obniż kwotę lub całkowicie z niej zrezygnuj. Jeśli bowiem nie uda Ci się uregulować zobowiązania w ustalonym czasie, poniesiesz dodatkowe koszty, co wraz z samą pożyczką może Cię wpędzić w poważne tarapaty finansowe. Zasada jest więc prosta: dobra pożyczka to taka, którą spłacasz na czas bez poważnego obciążenia dla budżetu domowego.

Koszty pożyczki

Podstawowym wyznacznikiem atrakcyjności danej pożyczki są jej koszty. Wydaje się oczywiste, że im niższe oprocentowanie i prowizja, tym korzystniejsza oferta. Rozpatrując koszty zobowiązania, zwróć jednak uwagę również na opłaty związane z wydłużeniem terminu spłaty i windykacją. Choć z pewnością nie planujesz niewywiązania się z umowy, lepiej srogo się nie rozczarować dodatkowymi kosztami, jeśli choćby przez nieuwagę spóźnisz się ze spłatą ostatniej raty.

Termin spłaty

W zależności od kwoty zobowiązania firmy oferują różne terminy spłaty. Przykładowo, jeśli poszukujesz darmowej pożyczki bez żadnego oprocentowania i z zerową prowizją, przeważnie musisz zgodzić się na termin 30 dni (tylko nieliczne firmy proponują 60 dni). Zasadniczo wraz z wydłużeniem terminu spłaty wzrastają też koszty pożyczki, dlatego jeśli masz taką możliwość, spłać zobowiązania w jak najkrótszym czasie.

Weryfikacja firmy

Niezależnie od tego, czy zamierzasz pożyczyć 2 000 zł, czy 20 000 zł, zawsze dokładnie prześwietl firmę, z którą chcesz się związać. Dowiedz się, czy widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym i Rejestrze Firm Pożyczkowych i sprawdź, czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie prowadzi lub nie prowadził przeciwko niej postępowań.

Porównuj

Porównywanie pożyczek jest bardzo łatwe i szybkie dzięki internetowym porównywarkom, które zbierają oferty dostępne na rynku i tworzą z nich rankingi. Jak na dłoni pokazują one, czy w danym momencie najlepsze propozycje ma firma Lendon, Mini-Credit, Filarum, Vivus, czy jakakolwiek inna.

Podziel się