Olesno już niemal przekroczyło roczny limit smogu!

Olesno już niemal przekroczyło roczny limit smogu!

W połowie lutego Olesno jest o krok od przekroczenia rocznego limitu smogu, który wynosi 35 dni z przekroczeniem norm jakości powietrza. Według raportu Polskiej Zielonej Sieci, Olesno z wynikiem 35 dni, obok takich miast jak Kędzierzyn-Koźle, Dąbrowa Górnicza i Mielec jest o jeden dzień od przekroczenia rocznego limitu.

Olesno jest jedyną miejscowością w powiecie oleskim, gdzie znajduje się stacja pomiarowa (na ulicy Słowackiego). Nie ma więc danych z innych gmin w powiecie.

Niestety, Olesno jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Normy emisji pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 były w tym roku przekraczane aż o 800%.

Już aż 16 polskich miast przekroczyło dopuszczalny, roczny limit 35 dni. Z województwa opolskiego są to Zdzieszowice (36 dni), a do granicy przesuwa się Opole (33 dni).

Oddychanie zapylonym powietrzem ma szereg negatywnych następstw dla ludzkiego zdrowia. Jest szczególnie groźne dla dzieci, matek w ciąży, osób starszych oraz osób cierpiących na choroby układu oddechowego oraz krwionośnego. Dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc.

Dopuszczalna średnia dobowa norma emisji pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Nie powinna być przekraczana więcej niż 35 dni w ciągu roku.

Damian Pietruska

Podziel się