Gimnazjaliści własnymi rękoma poznali zawód krawca

Gimnazjaliści własnymi rękoma poznali zawód krawca

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Oleśnie w ramach “Dnia Odkrywców Zawodów” spędzili dzień w na terenie zakładu krawieckiego “Gracja”, mieszczącego się przy ulicy Krasickiego w Oleśnie. Dzięki temu mogli się przekonać na czym polega zawód krawca.

“Dzień Odkrywców Zawodów” to innowacja dydaktyczna, która powstała na skutek współpracy Anny Hiller-Janik, doradcy zawodowego w PG nr 1 w Oleśnie oraz Radosława Glińskiego, dyrektora firmy Nestro w Starym Oleśnie. Okres nauki w gimnazjum to czas, kiedy trzeba podjąć pierwsze wybory dotyczące przyszłego rozwoju zawodowego. To więc idealny moment na praktycznie spróbowanie sił w różnych zawodach. Ideą tego wydarzenia jest pokazanie młodzieży miejsc pracy, poprzez praktyczne wykonanie czynności specyficznych w danym zawodzie.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 , którzy w testach zawodoznawczych u szkolnego doradcy zawodowego, zdeklarowali zainteresowanie zawodami związanymi z projektowaniem odzieży oraz posiadający zdolności manualne, mogli wziąć udział w lekcji zawodu na żywo.

Pierwsza wizyta w firmie odbyła się w środę 8 lutego. Pięcioro uczniów klas II i III mogło poznać specyfikę zakładu oraz miejsc pracy. Najpierw uczniowie poznali historię zakładu, którą przedstawił im Józef Krzemiński, dyrektor zakładu oraz wieloletni dyrektor słynnego oleskiego zakładu krawieckiego “Oleśnianka”.

Uczniowie mogli spróbować swoich umiejętności na maszynie typu overlock, na stebnówce oraz dziurkarce. Mogli również poznać zasady wykrawania ubrań i produkcji na szeroką skalę.

– Okazało się , że bezpośredni kontakt z technikami pracy jest pasjonujący, a do tego panująca w zakładzie atmosfera jest bardzo miła i ciepła – ocenia Anna Hiller-Janik. – Krawiectwo, czy projektowanie odzieży to zawód niestety odrobinę zapomniany, a szkoda, bo okazuje się, że na rodzimym rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na osoby mające umiejętności krawieckie. Również projektowanie indywidualnie odzieży, to przyszłość dla osób mających zdolności artystyczne i manualne. Bardzo dziękujemy za tak pasjonującą lekcję o zawodzie.

*- Informacja i zdjęcia: PG nr 1 w Oleśnie.

Podziel się