Polacy korzystają z lokat. Jak wybrać najlepszą?

Polacy korzystają z lokat. Jak wybrać najlepszą?

Ponad 70 proc. Polaków ma świadomość tego, jak ważne jest oszczędzanie. Jednak zaledwie 28 proc. rodaków decyduje się na zdeponowanie środków na lokacie. To dobre rozwiązanie pod warunkiem wyboru odpowiedniego produktu bankowego. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Mimo dość niskiego oprocentowania, lokaty cieszą się sporą popularnością. Wynika to przede wszystkim z bezpieczeństwa kapitału oraz gwarancji zysków – pod warunkiem spełnienia zasad zawartych w umowie. Wybierając konkretną ofertę, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Zysk z lokaty to wypadkowa wielu czynników

Chcąc zyskać na lokacie jak najwięcej, wybór przypadkowego rozwiązania nie wchodzi w grę. Wybierając dowolną ofertę, można stracić co najmniej kilkaset złotych. Dlatego przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę kilka parametrów wpływających na wysokość wypracowanych odsetek.

  • Oprocentowanie

Im wyższe oprocentowanie, tym wyższy zysk. Problem w tym, że oprocentowanie standardowych lokat nie należy do najwyższych – średnio jest to 1,5-2,0%. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre banki proponują oprocentowanie dochodzące nawet do 4% – jest to jednak oferta dedykowana nowym klientom.

Nieco mniejsze, ale nadal korzystne oprocentowanie wynoszące do 2,40% w skali roku proponuje Idea Bank na lokacie Cloud. Dodatkowym atutem jest możliwość zdeponowania nawet 1 mln złotych (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-cloud).

  • Czas trwania lokaty

Na wyższy zysk mają szansę te osoby, które decydują się na lokaty długoterminowe. Sprawą oczywistą jest, że im dłużej pieniądze pracują, tym więcej odsetek są w stanie wypracować.

Wybierając konkretny produkt bankowy, warto porównać zysk lokat długoterminowych (np. 12-miesięcznych) z zyskiem lokat krótkoterminowych (np. trzymiesięcznych).

  • Kapitalizacja odsetek

Chcąc wypracować wyższe odsetki, warto zwrócić uwagę na kapitalizację odsetek. Można zyskać więcej w przypadku cyklicznej kapitalizacji (np. ustalanej na koniec dnia/na koniec miesiąca) w porównaniu z kapitalizacją na koniec okresu jej trwania. Jest to związane przede wszystkim z istnieniem tzw. procentu składanego.

  • Utrata odsetek w razie zerwania umowy

Wybierając lokatę, zwróć uwagę na to, w jaki sposób dochodzi do utraty odsetek w razie przedwczesnej wypłaty środków. Chociaż standardem jest całkowita utrata odsetek, wiele produktów bankowych zapewnia tylko częściową utratę wypracowanych zysków.

Kwota depozytu ma znaczenie

Porównując lokaty, weź pod uwagę nie tylko minimalne, ale również maksymalne kwoty depozytów. Warto bowiem mieć świadomość, że każdy bank ustala kwoty zgodnie ze swoją polityką. Nie każda lokata pozwala na zdeponowanie wysokich kwot przekraczających np. 100 tys. złotych. Jeśli więc posiadasz większy kapitał, sprawdź gdzie możesz go ulokować na atrakcyjnych warunkach.

Podziel się