„Szklana przygoda” w oleskim muzeum

„Szklana przygoda” w oleskim muzeum

„Szklana przygoda” to tytuł nowej wystawy w Oleskim Muzeum Regionalnym otwartej w środę 1 marca. Prezentuje ona prace uczestników i opiekunów Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach.

Dominującym tworzywem tych prac jest szkło, które pozwala wyczarować najbardziej nietypowe formy i kształty. Toteż na wystawie pojawiły się prawdziwe dzieła sztuki ze szkła: kwiaty, anioły, piramidki, obrazy, zwierzątka, wazony. Dekoracje ze szkła mogą nadać niejednemu wnętrzu bajkowy klimat i element magii. Trudno nie docenić dekoracyjnych walorów szkła, pełnego uroku, który tkwi w jego delikatności, kruchości i wielobarwności. Szklane precjoza doskonale nadają się do wnętrz, w których rządzi estetyka nowoczesnego minimalizmu. Podkreślają one awangardowy charakter przestrzeni. Nadają się także do bardziej rustykalnych wnętrz, na stylowe kredensy czy komody. Szklane cudeńka powstały pod artystycznym nadzorem Justyny Górok-Jury i Marietty Dragon, które także zaaranżowały wystawę w muzeum.

12 lat funkcjonuje już Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach jako powiatowy ośrodek wsparcia dziennego typu A (dla osób psychicznie chorych), B (osób upośledzono umysłowo), C (osób wykazujących przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych), przeznaczony dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych niepełnosprawnych.

Obecnie w Domu jest 37 podopiecznych z różnymi zaburzeniami i niepełnosprawnościami. Tam mogą aktywnie rozwijać swoje pasje i zdolności, uczyć się samodzielności i integracji ze środowiskiem. Dom pomaga w zaspokojeniu niezbędnych potrzeb bytowych, edukacyjnych, rehabilitacyjnych i zdrowotnych. Dzięki temu podopieczni zdobywają poczucie bycia pełnowartościowymi, uzdolnionymi w wielu kierunkach ludźmi. Dom zapewnia podopiecznym rehabilitację i nowatorskie zajęcia terapeutyczne, treningi umiejętności społecznych, wsparcie psychologiczne oraz ciepły posiłek przygotowany w ramach treningu kulinarnego.

Tak bogatą gamę działań prowadzi wykwalifikowana kadra: terapeuci, fizjoterapeuci, pedagog-logopeda, psycholog i opiekunowie. Uczestnicy Domu mają do dyspozycji sale: do kinezyterapii, muzykoterapii, terapii zajęciowej, doświadczalną świata, stolarsko-techniczną, zabaw i rekreacji, balową, telewizyjną, siłowni, zabiegową, kuchenną z aneksem jadalnym oraz gabinety: psychologa, logopedyczno-pedagogiczny. Dom organizuje zajęcia z hipoterapii, pikniki rodzinne, ekologiczne. Kształtowanie poczucia własnej wartości prowadzone jest nie tylko poprzez wielorakie terapie, a także udział w konkursach, plebiscytach, wystawach, festynach, przeglądach, wycieczkach.

Nowa wystawa uczestników ŚDS w Sowczycach jest bogata, kolorowa i piękna. Jest ona szóstą ekspozycją Domu w naszym muzeum. Na jej wernisaż licznie przybyli podopieczni ŚDS w Sowczycach z dyrektor Katarzyną Balcerzak i opiekunami, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie z dyrektor Ewą Janiszewską-Dandyk wraz z opiekunami oraz naczelnik Wydziału Edukacji przy Starostwie Powiatowym Bogusława Szychowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Hadaś, dyrektor Oleskiej Biblioteki Publicznej Halina Szklanna, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Marlena Szulc, dyrektor PSP nr 3 Grażyna Lipińska, przewodnicząca Rady Seniorów Danuta Gmur, były powiatowy Komendant PSP Czesław Noga, a także lokalne media- „Oleski Telegraf” Roch Antkowiak, Mateusz Antkowiak, Fotografika Mirosław Dedyk. Zapraszamy do zwiedzania „Szklanej przygody” w dniach od 1 do 29 marca br.

Ewa Cichoń


*- Zdjęcia: Mirosław Dedyk.

Podziel się