• Home »
  • Sport »
  • Kluby spotkały się przed piłkarską wiosną. Trzeba postawić na szkolenie

Kluby spotkały się przed piłkarską wiosną. Trzeba postawić na szkolenie

Kluby spotkały się przed piłkarską wiosną. Trzeba postawić na szkolenie

We wtorek 28 lutego w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie zorganizowano spotkanie przedstawicieli klubów piłkarskich z powiatu oleskiego z władzami Opolskiego Związku Piłki Nożnej.

OZPN reprezentowali: Tomasz Garbowski, prezes, Waldemar Antkowiak, wiceprezes ds. organizacyjnych, Piotr Głowacki, przewodniczący Wydziału Gier, Alfred Nowak, członek zarządu, Józef Palica, członek zarządu.

Na spotkaniu podsumowano rundę jesienną rozgrywek piłkarskich w powiecie.

– Jeśli chodzi o drużyny z klasy A jestem pod wrażeniem osiągnięć tych zespołów – mówił na spotkaniu Alfred Nowak. – Ostatnia drużyna ma pięć punktów przewagi nad drużynami spadkowymi, więc myślę że wszystkie zdołają się utrzymać, ktoś awansuje, a dojdą beniaminkowie. W klasie B sytuacja jest bardzo ciekawa, trzy czołowe kluby mają po 26 punktów (LZS Radawie, LZS Borki Wielkie, LKS Przedmość), czwarty LZS Wichrów ma 20 punktów, więc jeszcze się może włączyć do walki o awans, tak samo jak LZS Żytniów z 19 punktami.

Podczas zebrania wiele czasu poświęcono szkoleniu młodzieży. W powiecie są 22 kluby piłki nożnej, w których występują drużyny seniorskie, a jedynie 21 drużyn młodzieżowych wywodzi się z powiatu oleskiego. Oczywiście nie wszystkie kluby obecnie mają drużyny młodzieżowe, co krytykowali przedstawiciele OZPN-u.

– Wiemy doskonale, że jeśli nie ma szkolenia, to klub nie ma racji bytu – ocenia Alfred Nowak.

Opolski Związek Piłki Nożnej przepisami chce wymóc na klubach szkolenie młodzieży. Obecnie klub IV-ligowy musi posiadać trzy drużyny młodzieżowe, klub klasy okręgowej dwie drużyny młodzieżowe, a klub A-klasowy jedną. Kluby B klasy według przepisów nie muszą posiadać drużyn młodzieżowych. Jako drużyny młodzieżowe liczą się również kategorie wiekowe: żak (wiek 7-8 lat) i orlik (9-10 lat).

Przedstawiciele klubów skarżyli się jednak, że trudno zachęcić młodzież do piłki nożnej, dzieci na wioskach jest coraz mniej, a powstanie drużyny często blokuje przepis, który mówi, że zespół można złożyć jedynie z dwóch roczników. Na wsiach często nie ma tyle dzieci, aby stworzyć zespół jedynie z dwóch roczników.

Istnieje jednak przepis, który może pomóc w tym problemie. Klub może zawrzeć umowę z innym klubem, aby wspólnie stworzyć drużyny młodzieżowe.

Na spotkaniu podsumowano również turnieje organizowane przez OZPN. W lutym odbyły się turnieje halowe w kategorii: seniorów, juniorów, trampkarzy i młodzików. Tylko w turniejach młodzieżowych wystartowało w sumie aż 237 zawodników. Trzykrotnie wygrywał OKS Olesno.

– Chciałbym podziękować młodym trenerom, którzy pracują nad szkolącą się młodzieżą, ponieważ wykonują fantastyczną robotę – ocenia Alfred Nowak. – Byłem pod wrażeniem, jak można prowadzić drużynę, grając o wynik, a jednocześnie się bawiąc.

Na nadchodzącą wiosenną rundę nie zaplanowano żadnych zmian w przepisach, bowiem jak powiedział Tomasz Garbowski, prezes OZPN, w trakcie zawodów zasad się nie zmienia.

A jednak na koniec sezonu, najlepsze kluby czeka niespodzianka. Z funduszy PZPN wydzielono dla OZPN sto tysięcy złotych na sprzęt dla klubów w postaci piłek. Są to piłki tzw. “meczowe”, najwyższej klasy, którymi grają obecnie piłkarze polskiej ekstraklasy.

Trzy piłki otrzymają wszystkie kluby występujące w IV lidze, klasie okręgowej, sześć drużyny A-klasy (awansujące) oraz najlepsze kluby w B-klasie, którym uda się uzyskać awans (15 mistrzów i 8 wicemistrzów). Futbolówki otrzymają również drużyny młodzieżowe do trzeciego miejsca włącznie we wszystkich kategoriach młodzieżowych.

Damian Pietruska

Podziel się