Wybieramy laptopa dla inżyniera

Wybieramy laptopa dla inżyniera

Specjalistyczne oprogramowanie typu AutoCAD, które wykorzystywane jest do projektowania, wymaga odpowiedniej mocy obliczeniowej. W przeciwnym wypadku korzystanie z jego możliwości okaże się bardzo uciążliwe. Jakim więc powinniśmy dysponować laptopem, by zagwarantować sobie komfortową pracę?

Architekci, elektronicy, konstruktorzy czy graficy nie mają łatwego zadania. W wielu sytuacjach muszą bowiem sporo się naszukać, aby znaleźć urządzenie, które będzie wydajne, a przy tym nie zrujnuje ich budżetów. Na szczęście producenci sprzętów komputerowych pamiętają o tego typu klientach i specjalnie dla nich przygotowują zróżnicowane konfiguracje.

Laptop dla inżyniera… czyli jaki?

Najnowsze wersje programów specjalistycznych wymagają coraz więcej. Bardzo często w największym stopniu obciążają nie procesor, a kartę graficzną, co jeszcze jakiś czas temu było sytuacją niespotykaną.

Wszystko to sprawia, że na rynku dostępne są specjalne jednostki, dostosowane właśnie do pracy o charakterze profesjonalnym, związanej z wykorzystaniem omawianego oprogramowania. Analizując ofertę rynkową, wspomnieć należy przede wszystkim o kartach graficznych z serii Nvidia Quadro. Są to układy GPU charakteryzujące się zwiększoną częstotliwością taktowania rdzenia i zegara, a także sporą ilością szybkiej pamięci (w nowszych modelach króluje GDDR5). Wszystko to gwarantuje wydajność na bardzo wysokim poziomie.

Szczególnie popularną kartą jest Nvidia Quadro M2000M, którą znaleźć można w laptopach pokroju Lenovo ThinkPad P50. Jej osiągi okażą się w zupełności wystarczające podczas obsługi zaawansowanych programów projektowych.

Oczywiście laptopy pracujące na tego typu jednostkach są przeważnie bardzo drogie. Ich cena zazwyczaj oscyluje wokół 10 tysięcy złotych. Jeżeli więc nie szukamy „potwora” wydajnościowego, a sam laptop będzie wykorzystywany do nieco mniej zaawansowanych programów, możemy zdecydować się na modele słabsze. Wśród nich wymienić można chociażby Lenovo B50, który pracuje na karta AMD R5 i R7.

Jeśli procesor, to tylko specjalny

Wróćmy jednak do absolutnego topu wydajnościowego. Poza odpowiednią kartą graficzną, będziemy bowiem potrzebowali również szybkiego procesora, który poradzi sobie z obsługą ogromnej ilości poleceń.

Chcąc w sposób szybki i sprawny korzystać z możliwości takiego oprogramowania jak wspomniany już AutoCAD, należy decydować się na układy czterordzeniowe. Podobnie jak w przypadku karty Nvidia Quadro, także w segmencie procesorów możemy znaleźć modele dedykowane do użytku profesjonalnego. Mowa tu przede wszystkim o układach z serii Intel Xeon, które charakteryzują się naprawdę wysoką wydajnością.

Po raz drugi należy przywołać laptopa Lenovo ThinkPad P50, którego najmocniejsze wersje pracują na procesorze Xeon E3-1535M v5. Mówiąc krótko, gwarantuje on wszystko to, czego poszukują profesjonaliści. Bez żadnych problemów poradzi sobie z konwersją plików, przenoszeniem ogromnej ilości danych czy z wieloma innymi, szczególnie zasobożernymi operacjami. Wśród procesorów wartych polecenia znajdują się również inne modele Xeon, a także układy Intel Core oznaczone symbolem HQ.

Skoro wybraliśmy już procesor i kartę graficzną, pora zastanowić się nad pamięcią RAM. Bardzo ważne jest, aby wyróżniała się odpowiednim taktowaniem, co najmniej na poziomie 2133 MHz. Taką wydajność zagwarantują nam kości pamięci typu DDR4.

Ogromne znaczenie dla inżyniera powinien mieć również dysk twardy oraz matryca laptopa. W pierwszym przypadku warto decydować się na modele SSD, które nie tylko gwarantują szybkie działanie, ale również są odporne na wpływ czynników zewnętrznych, które mogłyby doprowadzić do ich uszkodzenia i w rezultacie utraty danych. Jeżeli chodzi natomiast o matrycę, powinniśmy zainteresować się modelami wykonanymi w technologii IPS. Tylko ona zapewnia bowiem wysoką jakość generowanego obrazu, bez której żaden inżynier obejść się nie może. Wymienione kryteria spełnia wspomniany już laptop Lenovo ThinkPad P50 – pamiętać należy jednak, że ceny jego poszczególnych wersji kształtują się od 8 do nawet 20 tysięcy złotych.

Podziel się