Oleskie Dyktando 2017

Oleskie Dyktando 2017

Uczniowie gimnazjów z powiatu oleskiego mieli szansę sprawdzić się w pisaniu poprawną polszczyzną. W czwartek 27 kwietnia w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Oleśnie odbyła się druga edycja konkursu ortograficznego – Oleskie Dyktando 2017.

Organizatorem konkursu było Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Oleśnie i Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Oleśnie. Przygotowaniem konkursu zajęły się polonistki Aneta Maryniak i Ewa Wiecha-Jung.

Celem konkursu było zainteresowanie ortografią, konfrontacja możliwości i osiągnięć uczniów z różnych szkół, nawiązanie współpracy między szkołami, podniesienie poziomu kształcenia.

Do konkursu zgłosiło się pięć szkół gimnazjalnych (PG nr 1 w Oleśnie, PG nr 2 w Oleśnie, GP w Rudnikach, PG w Radłowie i PG w Gorzowie Śląskim).

Dwunastu gimnazjalistów, którzy w etapach szkolnych okazali się najlepszymi znawcami ortografii zmagało się z tekstem dyktanda pod tytułem: Sublokator. Tekst dyktanda był trudny.

Uczniowie musieli zmierzyć się z pisownią słów: hegemonia, wszech miar, ni stąd ni zowąd, na domiar złego, ponaddwuipółgodzinnej, okamgnieniu, skądinąd, wpółleżąc, sczerwieniałe i innymi problematycznymi sformułowaniami.

Zwycięzcą tego konkursu po raz drugi został Kamil Pietrasz z PG nr 2 w Oleśnie. Na drugim miejscu uplasowała się Roksana Huć z PG w Radłowie, a trzecie miejsce wywalczyła Kinga Mencfel z GP w Rudnikach.

Zwycięzcy Oleskiego Dyktanda 2017 otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Olesna. Uroczystość rozdania nagród uświetnili swoją obecnością: Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, Janusz Wojczyszyn, kierownik Wydziału Edukacji, Adam Adamski, dyrektor PG nr 1 w Oleśnie oraz Beata Sznajder-Małecka, wicedyrektor ZS nr 2 w Oleśnie.


*- Informacja i zdjęcia – organizatorzy.

Podziel się