Nastolatek, który uratował życie

Nastolatek, który uratował życie

Adrian Czubak, wojewoda opolski przyjechał specjalnie dla 15-letniego Jakuba Famuły do Zespołu Szkół nr 2 w Oleśnie, aby na sportowo spędzić dzień ze świeżo upieczonym “Młodym Bohaterem”.

To pierwszy nastolatek z województwa opolskiego, który otrzymał tytuł “Młody Bohater” z rąk ministra spraw wewnętrznych i administracji za uratowanie życia ludzkiego.

14-letni wtedy Jakub Famuła, 15 grudnia 2016 roku w Chudobie, uratował tonącego mężczyznę.

– Wracałem ze szkoły i usłyszałem wołanie o pomoc. Podbiegłem do stawu i zobaczyłem pana, który był już bardzo słaby, ześlizgnąłem się do wody, obróciłem go, aby wyciągnąć mu głowę z wody i pobiegłem po pomoc – relacjonuje Jakub Famuła. – W międzyczasie zadzwoniłem po tatę, żeby mi pomógł, bo wiedziałem, że sam nie dam rady go wyciągnąć. Zanim tata przyjechał, rozebrałem się do bielizny, wszedłem do wody i ustawiłem mężczyznę tak, żeby łatwiej było go wyciągnąć, a później z pomocą taty wyciągnęliśmy go i udzieliliśmy pierwszej pomocy. Chwilę później przyjechały straż i pogotowie.

W piątek 2 czerwca niemal cała szkoła “kręciła się” wokół “Młodego Bohatera”. Do szkoły przyjechał wojewoda opolski, aby podziękować chłopakowi oraz wręczyć nagrody za wspaniałą postawę. 15-latek, który na co dzień gra w OKS-ie Olesno otrzymał z rąk wojewody koszulkę Reprezentacji Polski z nazwiskiem Jakuba Błaszczykowskiego, który podpisał się na koszulce.

– Kuba Famuła to bohater, który pokazał wzorce, które warto naśladować – mówił na spotkaniu Adrian Czubak, wojewoda. – Za to, co pokazałeś, bardzo Ci dziękuję i gratuluję. Między mną a Kubą jest sporo różnic. Jest dużo młodszy, ma dużo więcej włosów, ale kiedy ja już nie będę wojewodą, a kiedyś tak się stanie, Kuba będzie bohaterem do końca życia!

Wojewoda opolski razem ze swoją drużyną zagrał na boisku szkolnym symboliczny mecz piłki nożnej. Drużyna wojewody, wzmocniona przez Jakuba Famułę oraz Jerzego Jeziorowskiego, dyrektora szkoły (bramkarz) przegrała z reprezentacją szkoły aż 1-8. Nic jednak w tym dziwnego, bowiem urzędnicy zagrali z mistrzami województwa, którzy wybierają się na krajowe finały. Tego dnia w szkole odbył się również dzień sportu oraz dzień udzielania pierwszej pomocy.

Sam Kuba pozostał skromnym chłopakiem, którego cała sytuacja i nagrody nieco krępowały. W przyszłości planuje zostać zawodowym strażakiem, a my już cieszymy się, że lokalna straż pozyska tak dzielnego druha.

Damian Pietruska

Podziel się