Ważne dla Ciebie! ZUS wysyła informację o stanie konta

Ważne dla Ciebie! ZUS wysyła informację o stanie konta

Każdy kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego. Warto ją przeczytać i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną prawdopodobną emeryturę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął właśnie akcję wysyłki blisko 19 mln listów informujących o stanie konta każdego, kto choć raz był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych. Wiadomość o swoich składkach w ZUS otrzyma wkrótce tysiące mieszkańców Olesna i powiatu. Powinna ona trafić do ubezpieczonych w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Informacja o stanie konta ubezpieczonego zawiera historię naszego ubezpieczenia w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek. Jest to dokładny opis naszego stanu finansowego w ZUS na 31 grudnia 2016 roku. Nawet, gdy na konto trafiła jedna składka – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

IOSKU przedstawia sumę wszystkich zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja pokazuje też, jak wyglądał wpływ składek emerytalnych miesiąc po miesiącu w całym 2016 r. Osoby, które mają 35 lat lub więcej z IOSKU mogą się dowiedzieć o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali a  bazowali tylko na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Pozostałe dwa warianty uwzględniają dodatkowo w emeryturze, składki z subkonta w ZUS. Trzeba mieć świadomość, że wyliczenia w liście, dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego. Nie uwzględniają tego niższego, który będzie obowiązywał od jesieni (60/65 dla kobiet i mężczyzn).

Pamiętajmy, że prezentowana w Informacji hipotetyczna emerytura to nie wynik subiektywnych decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale efekt lat naszej aktywności zawodowej, efekt odkładanych przez lata składek. ZUS jedynie przeprowadza proste matematyczne obliczenia. Wpływ zaś na działanie matematyczne mamy my sami i nasza praca – mówi Ewa Kosowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek centrali ZUS.

W Informacji, obok wszystkich danych liczbowych mamy również informację konkretnych świadczeniach przysługujących z ZUS, gdy opłacamy składki na ubezpieczenia społeczne. Informacja jest napisana prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje.

Osoby, które mają zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS nie otrzymają tej wiadomości w formie papierowej. Wskazane w IOSKU dane mają udostępniane w internecie.


*- Informacja i zdjęcie: ZUS.

Podziel się