Wozy strażackie z całej Polski w Główczycach. To już IX zlot

Wozy strażackie z całej Polski w Główczycach. To już IX zlot

134 wozy strażackie przyjechały na IX Zlot Pojazdów Pożarniczych w Główczycach. Trzydniowa zabawa przyciągnęła tłumy do małej miejscowości.

Dziś to ogólnopolska impreza, ale nie zawsze tak było. Na pierwszym zlocie pojawiło się 20 wozów strażackich, głównie z powiatu oleskiego i powiatów ościennych

dsc00264– Dziesięć lat temu w trakcie zimy nie było co robić. Spotkaliśmy się w remizie i tak kombinowaliśmy, co by zrobić ciekawego – mówi Tomasz Kus z OSP Główczyce. – Wpadliśmy na pomysł zorganizowania zlotu wozów strażackich. Wtedy jeszcze nie zdawaliśmy sobie sprawy, że impreza urośnie do takich rozmiarów. Początki były trudne. Kiedy zaczynaliśmy, nie działał Facebook, nasze obecnie główne medium, z którego korzystamy. Trudno więc było rozreklamować imprezę. Z czasem, kolejne jednostki, które przyjeżdżały zaczęły zapraszać następne.

Na IX już zlocie pojawiło się 134 przeróżnych wozów strażackich. To olbrzymia impreza, trudna do zorganizowania, między innymi ze względów logistycznych.

– Nad przygotowaniem imprezy pracuje sztab ludzi, a przy samym zlocie działa wielu mieszkańców wioski, którzy między innymi obsługują stoiska gastronomiczne. Nie zatrudniamy firm zewnętrznych, ale dzięki temu mamy swojską, miłą atmosferę. Wszyscy mocno się integrują – mówi Tomasz Kus. – Trzy miesiące po zakończeniu zlotu odpoczywamy, a później znów zaczynamy przygotowania do kolejnego.

dsc00259Nic dziwnego, bowiem impreza w Główczycach to nie tylko zlot. To trzydniowa impreza, podczas której przez dwa dni od godzin popołudniowych do późnych godzin nocnych zapewniona jest cała gama atrakcji.

W tym roku z powodu ogromnej ilości zgłoszeń organizatorzy mieli obawy, czy wszystkie wozy zmieszczą się na miejscowym boisku, dlatego w rezerwie przygotowano dodatkowe miejsce. Jak zapewniają, nigdy nie będzie u nich selekcji. Każdy może przyjechać swoim wozem strażackim.

– Ta impreza ma przede wszystkim integrować strażaków, a nie ich dzielić – mówi organizator. – Przed nikim nie zamykamy drzwi, jeżeli ktoś chce przyjechać i pochwalić się swoim wozem, zapraszamy!

Jedno wiemy na pewno, w ten weekend Główczyce były najbezpieczniejszą wioską w Polsce!

Damian Pietruska

Podziel się