• Home »
  • Informacje »
  • Obniżenie wieku emerytalnego – oleski ZUS w ciągu 5 dni odwiedziło 200 osób

Obniżenie wieku emerytalnego – oleski ZUS w ciągu 5 dni odwiedziło 200 osób

Obniżenie wieku emerytalnego – oleski ZUS w ciągu 5 dni odwiedziło 200 osób

Wyjątkowo wielu klientów odwiedziło oleski inspektorat ZUS w pierwszym tygodniu lipca. To efekt ogromnego zainteresowania przepisami, które od października pozwolą ubiegać się o emeryturę kobietom od 60 roku życia, a mężczyznom po ukończeniu 65 lat. Czy porady u doradców emerytalnych przełożą się na decyzje o przejściu na świadczenie?

Zgodnie z zapowiedziami, od 3 lipca w miejscowym inspektoracie do dyspozycji mieszkańców miasta i powiatu są doradcy udzielający wyjaśnień w sprawie ustawy wiekowej. Podczas pięciu roboczych dni lipca w kwestiach emerytalno-rentowych opinii zasięgnęło ponad 200 osób. Był to jeden z najbardziej intensywnych tygodni pracy dla pracowników sali obsługi klientów placówki ZUS w Oleśnie w tym roku. Opcja doradcy emerytalnego była najczęściej wybieraną przez odwiedzających placówkę klientów w tzw. biletomacie.

Specjalna usługa doradcy emerytalnego skierowana jest w szczególności do osób, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wielu emerytalnego. Tylko w ostatnim kwartale 2017 r., z tego tytułu będzie mogło skorzystać ok. 331 tys. obywateli, z czego prawie osiem tysięcy w województwie opolskim. Każdy z doradców na życzenie klienta może wyliczyć w oparciu o przygotowany przez ZUS kalkulator, symulowaną emeryturę na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego. Będzie mógł także przeprowadzić prognozę, jak ta emerytura może się kształtować gdyby klient przedłużył swoją aktywność zawodową.

W całej Polsce przez pierwsze pięć dni z usług doradców emerytalnych skorzystało ponad 59 tys. osób, z czego aż 26,7 tys. poprosiło o symulację wysokości świadczenia gdyby zdecydowali się dłużej pracować.

Czy pomysł z doradcą emerytalnym jest trafiony? Większość klientów ZUS już w trakcie wiosennego pilotażu chwaliło taką usługę. Potwierdzali to też prawie wszyscy, którzy w ubiegłym tygodniu udali się do specjalistów w ZUS. Nie było pytania, na które nie otrzymaliby odpowiedzi.

Żeby skorzystać w ZUS z usługi doradcy emerytalnego wystarczy na dyspenserze/biletomacie na sali obsługi klientów wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w wakacje zainteresowani mogą udać się na sale obsługi klientów i skorzystać z porad doradców emerytalnych.


*- Informacja i zdjęcie: ZUS.

Podziel się