• Home »
  • Informacje »
  • Galeria koloru-malarstwo i biżuteria artystyczna Katarzyny Madej” w oleskim muzeum

Galeria koloru-malarstwo i biżuteria artystyczna Katarzyny Madej” w oleskim muzeum

Galeria koloru-malarstwo i biżuteria artystyczna Katarzyny Madej” w oleskim muzeum

W piątek 21 lipca w Oleskim Muzeum Regionalnym otwarto wystawę „Galeria koloru”, która prezentuje malarstwo i biżuterię artystyczną Katarzyny Madej.

„Galeria koloru” jest wycinkiem rzeczywistości, który stał się inspiracją pomysłów artystki, odzwierciedlając  jej  temperament  i wrażliwość estetyczną, charakteryzującą się  bogactwem form i barw. Kolory jej obrazów i biżuterii zdają się być muzyką dla oczu, a całość galerii tworzy swoistą plastyczną symfonię.

Od wieków kolor jako symbol, znak, czy szyfr nadto wpływał na ludzką psychikę. Artystka nie boi się eksperymentów, w dorobku ma śmiałe prace abstrakcyjne. Nie zmusza jednak widza do bezcelowego wysiłku intelektualnego, jej mocno energetyzujące i kolorowe obrazy sprawiają widzom przyjemność, ubarwiają rzeczywistość, są ozdobą przestrzeni oraz przynoszą afirmację życia i odpoczynek. Inspirując się często naturą daje upust swojej jakże bogatej wyobraźni, tworząc niepowtarzalne narracje artystyczne.

Utrzymane w klimatach lirycznej tonacji zapraszają do podróży w świat iluzji, prowokując tym samym wyobraźnię widza. Katarzyna Madej urodzona w Jeleniej Górze ukończyła Liceum Plastyczne w rodzinnym mieście, po czym studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie i w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, obecnej Akademii Sztuk Pięknych. Szkoła poznańska otwarta na najnowsze prądy w sztuce edukowała bardzo nowocześnie.  Stąd zamiłowanie artystki do malarstwa abstrakcyjnego. Ale z biegiem czasu artystka zatęskniła do realizmu wplatając go w swoje abstrakcyjne kompozycje. Tak powstał cykl portretów czy abstrakcji z pejzażami. Para się głównie malarstwem olejnym, akwarelą, poszukując nowych technik. Wykonuje oryginalną biżuterię artystyczną z jedwabiu i modeliny. Obecnie tworzy interesujące obrazy z papieru czerpanego, na którym bardzo trudno się maluje, ale obrazy uzyskują nieszablonową fakturę.

Katarzyna Madej jest członkiem Zarządu Oddziału w Opolu Związku Polskich Artystów Plastyków. Otrzymała nagrodę NTO na Salonie Jesiennym w Opolu za debiut w 2004 r. Jej obrazy były eksponowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych plenerach i sympozjach malarskich. Śpiewa, gra, pasjonuje się lotnictwem, skacze ze spadochronu i ciągle poszukuje nowych form swojego wyrazu artystycznego. Uczy wychowania plastycznego w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Zębowicach. W Oleśnie mieszka od 7 lat i bardzo odpowiada jej to miejsce na Ziemi. Jej malarstwo charakteryzują klimaty przepełnione światłem i kolorem, toteż w swoich obrazach  uwiecznia niepowtarzalny nastrój. Na otwarcie wystawy przybyło wielu wielbicieli talentu Katarzyny Madej, lokalnych artystów oraz przedstawicieli władz samorządowych  i instytucji, m.in.: wiceburmistrz Olesna Jerzy Chęciński, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Oleśnie Renata Płaczek Zielonka i jej zastępca Bogusława Szychowska, kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Oleśnie i radny Rady Powiatu Janusz Wojczyszyn, prezes Zarządu Częstochowskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków Urszula Łyko-Katus, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Hadaś, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach Katarzyna Balcerzak, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Ernest Hober, Powiatowy Inspektor sanitarny Jolanta Bala, przewodnicząca Związku Sybiraków Barbara Gwiazdowska oraz lokalna prasa- „Kulisy Powiatu” Małgorzata Kuc.

Wystawa będzie czynna do 7 września br. Zapraszamy

Ewa Cichoń


* – Informacja i zdjęcia: Oleskie Muzeum Regionalne.

Podziel się