• Home »
  • Sport »
  • Sukcesy najmłodszych zawodniczek VEGI Dobrodzień w Ogólnopolskim Rankingu Pływackim

W sobotę 3 czerwca na terenie pływalni Centrum Rekreacji Wodnej i Sportu „Strzelec” w Strzelcach Opolskich zostały przeprowadzone Ogólnopolskie Zawody Pływackie dla dzieci 10 i 11-letnich.

Zawody te są Drużynowym Wielobojem Pływackim przeprowadzanym rokrocznie w formule korespondencyjnych zawodów centralnych o randze (nieformalnych) Mistrzostw Polski dla najmłodszych zawodników reprezentujących sekcje i kluby pływackie z całego kraju. Formuła korespondencyjnych zawodów polega na tym, iż podczas zawodów we wszystkich okręgach pływackich w Polsce zawodnicy danej kategorii wiekowej zobligowani są startować na dystansach i w stylach ustalonych przez Polski Związek Pływacki.

W tegorocznych Mistrzostwach Polski Sekcję VEGA Dobrodzień reprezentowało czworo zawodników, w tym Marta Rakowska w kategorii dziewcząt lat 11, Marek Wąsik w kategorii chłopców lat 11 oraz Sara Jainta i Oliwia Badura w kategorii dziewcząt lat 10.

Szczególnie udane starty w tej mistrzowskiej imprezie zanotowały Marta Rakowska i Sara Jainta. Marta jako 11-latka mogła startować w wybranych przez siebie 4 z 6 konkurencji, natomiast Sara zobowiązana była startować w 4 konkurencjach. Zawody klasyfikacyjne przeprowadzane były w ciągu miesiąca we wszystkich okręgach pływackich w kraju.

Marta Rakowska zamieszkała na co dzień w Ozimku i reprezentująca Sekcję Pływacką VEGA Dobrodzień, została Najlepszą Zawodniczką w Ogólnopolskim Rankingu Pływackim na rok 2017 dziewcząt 11-letnich. Uzyskany wielobojowy wynik 1739 punktów wg FINA (Światowej Organizacji Pływackiej) zapewnił Marcie pierwsze miejsce w klasyfikacji krajowej wśród dziewcząt w tej kategorii wiekowej.

Marta w tegorocznych najważniejszych zawodach sezonu startowała w następujących czterech konkurencjach: 50 m stylem motylkowym, 100 m oraz 200 m stylem dowolnym i 200 m stylem zmiennym. W ramach ogólnopolskiej klasyfikacji nasza pływaczka zajęła trzykrotnie pierwsze miejsce; na dystansie 100 m i 200 m w jej koronnym stylu dowolnym oraz na dystansie 200 m stylem zmiennym.

W tegorocznym Drużynowym Wieloboju Pływackim Dzieci 11-letnich zostały sklasyfikowane 702 dziewczynki oraz 707 chłopców ze 188 sekcji i klubów z Polski.

Sara Jainta z Gosławic reprezentująca Sekcję Pływacką VEGA Dobrodzień w Ogólnopolskim Rankingu Pływackim na rok 2017 – zajęła 13 pozycję wśród dziewcząt 10-letnich, uzyskując wielobojowy wynik 1081 punktów wg FINA.

Sara w tegorocznych najważniejszych zawodach sezonu startowała w następujących konkurencjach: 50 m stylem dowolnym, 50 m stylem klasycznym, 50 m stylem grzbietowym i 100 m stylem zmiennym.

W tegorocznym Drużynowym Wieloboju Pływackim Dzieci 10-letnich zostało sklasyfikowanych 526 dziewczynek oraz 531 chłopców ze 171 sekcji i klubów z Polski.

Choć zawody w Opolskim Okręgowym Związku Pływackim zostały przeprowadzone na początku czerwca br., to oficjalne zestawienie ogólnopolskiego rankingu zostało opracowane i ogłoszone przez Polski Związek Pływacki dopiero w dniu 13.07.2017 r., po przeprowadzeniu, ukończeniu i analizie pozostałych wielobojowych zawodów centralnych we wszystkich okręgach pływackich na terenie całego kraju.

Serdecznie gratulujemy młodym pływaczkom tegorocznego sukcesu i życzymy powodzenia w przyszłym sezonie 2017/2018.

*- Informacja i zdjęcia: Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA Dobrodzień.