• Home »
  • Informacje »
  • Dni Olesna rozpoczęły się od nagród dla “Zasłużonych dla Ziemi Oleskiej”

Dni Olesna rozpoczęły się od nagród dla “Zasłużonych dla Ziemi Oleskiej”

Dni Olesna rozpoczęły się od nagród dla “Zasłużonych dla Ziemi Oleskiej”

Dni Olesna 2017 oficjalnie rozpoczęły się od uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Oleśnie, podczas której głównym punktem było wręczenie nagród “Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”. 

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej odbyła się w piątek 28 lipca w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie i była również połączona z 25-leciem partnerstwa miast Olesno-Arnsberg. Podczas przemówień Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna oraz Erika Hahnwald, wiceburmistrz Arnsebrga podkreślali znaczenie współpracy na wielu płaszczyznach.

– Od początku współpracy, czyli od 25 lat jestem związana z Olesnem, dlatego mogę obiektywnie ocenić, jak Olesno niezwykle się zmieniło. Gdyby ktoś przyjechał tutaj 25 lat temu i dzisiaj, nie rozpoznałby tego miasta – chwaliła dokonania Erika Hahnwald.

Olesno ma jeszcze bardziej się zmienić, ponieważ podczas uroczystości burmistrz Olesna zapowiedział kolejne wielkie inwestycje, które mają być zrealizowane w najbliższych latach: budowę obwodnicy Olesna, rewitalizację promenady przy ul. Murka oraz przebudowę stadionu miejskiego.

Tradycyjnie Dni Olesna rozpoczęły się od nagrodzenia osób, które działają dla środowiska lokalnego.

Sylwetki nagrodzonych przedstawiała Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Oto tegoroczni “Zasłużeni dla Ziemi Oleskiej”:

Wioletta Wojczyszyn

dsc01406

Całe swoje życie zawodowe związała z Olesnem. Po studiach w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu na kierunku filologia polska, rozpoczęła pracę w Zespole Szkół im. Lotników Polskich w Oleśnie. Prywatnie mężatka i mama dwojga dorosłych dzieci. Zawodowo – inicjatorka i od 17 lat organizatorka Szkolnych Konfrontacji Teatralnych, które stały się wizytówką szkoły i cyklicznym wydarzeniem. Do udziału w konfrontacjach angażuje nie tylko uczniów, ale i absolwentów szkoły, którzy o swojej „profesor od polskiego” wypowiadają się w samych superlatywach.

Dzięki pasji do wykonywanego zawodu z łatwością uwrażliwia młodzież na literaturę i szeroko pojętą kulturę, czego efektem jest długa lista laureatów i finalistów Olimpiad Literatury i Języka Polskiego, Olimpiad Filozoficznych, Konkursów Krasomówczych, Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzna Polszczyzna i licznych konkursów recytatorskich.

Obecnie zaangażowana jest w rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.


Brygida Pulka

dsc_0032

Urodziła się w Gorzowie Śląskim. W 1984 r. ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Kluczborku, następnie Studium Medyczne w Tarnowskich Górach. Od 1990 roku mieszka w Oleśnie i pracuje w tutejszym szpitalu jako technik analityki medycznej. Ma dwóch synów- studentów.

Od 2011 r. pełni funkcję prezesa Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Źródełko” w Oleśnie, które pod jej energicznym przewodnictwem w 2013 r. zajęło II miejsce w konkursie na najładniejszy ogród Opolszczyzny, zaś w 2014 r. „Źródełko” otrzymało wyróżnienie w Konkursie Krajowym „za działalność na rzecz ochrony środowiska”.

Dzięki jej zaangażowaniu w 2016 roku miało miejsce uroczyste otwarcie nowego Domu Działkowca, zbudowanego w tzw. czynie społecznym przez samych działkowiczów. Dzięki wielkiemu uporowi w dążeniu do wyznaczonych celów, ogródki przy ul. Akacjowej w Oleśnie to dziś wspaniałe miejsce odprężenia dla miłośników uprawy roślin i aktywnego wypoczynku. Dba w szczególności o estetykę i rozwój infrastruktury ogrodów.

Dzięki swojemu serdecznemu usposobieniu, potrafi zachęcać działkowiczów do działań wymagających szerokiej współpracy.


Sabrina Abtouche

dsc01394

Paryżanka z polskimi korzeniami – to dziś już w pełni obywatelka naszego miasta, kilkakrotnie prezentująca swoją twórczość na wystawach w Oleśnie. Urodziła się w Bondy nieopodal Paryża. Tam ukończyła grafikę reklamową w Liceum Plastycznym. Po ukończeniu 18 roku życia zdecydowała się pozostawić urokliwy Paryż i wybrała niewielkie Olesno, w którym mieszkała u swojej babci. W pierwszym roku skupiła się głównie na nauce języka polskiego. Zdobyła tytuł magistra sztuki na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku pedagogicznym, uzyskując uprawnienia do nauczania języka francuskiego i plastyki. Wystawiała swoje prace w wielu miastach.

Na wystawie „Trzy artystki z jednej krwi” w miejscowym muzeum zaprezentowała obok prac babci i mamy swoje obrazy. Obecnie prace tej artystycznej rodziny można podziwiać w Sali Kominkowej MDK. Jej przepiękne „Maki”, wyłonione drogą konkursu, eksponowane były w Warszawie w Domu Artysty Plastyka – Galeria Lufcik w 2011 r.

Należy do Związków Polskich Artystów Plastyków i do Domu Artystów w Paryżu. Została wyróżniona prestiżowym medalem przyznanym jej przez Akademię Francuską pod patronatem Prezydenta Republiki Francuskiej. Tym samym artystka została członkiem francuskiego Towarzystwa Naukowego Sztuka- Nauka- Literatura zrzeszającego tak wybitne postaci jak np.: Maria Skłodowska-Curie, Pierre Curie, Paul Claudel, bracia Lumière, i wielu, wielu innych.


Ks. Łukasz Żaba

dsc01401

Charyzmatyczny duszpasterz młodzieży urodził się w Tuchowie w województwie małopolskim. Rodem z okolic Nowego Sącza, skąd pochodzą jego rodzice. Po urodzeniu zamieszkał z nimi w Kuźni Raciborskiej. Po przeprowadzeniu się do Raciborza pobierał tam naukę w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącym. W tym czasie dużą pomocą w dojrzewaniu osobowym stała się dla niego także wspólnota parafialna, gdzie był ministrantem. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu.

16 lutego 2011 roku został posłany do parafii Bożego Ciała w Oleśnie, aby podjąć praktykę przed święceniami kapłańskimi, które przyjął 11 czerwca 2011 r. z rąk ks. bp Andrzeja Czai. Z naszym miastem związany jest od 6 lat. Z ogromnym zaangażowaniem kieruje wspólnotą Odnowy w Duchu św. w oleskiej parafii. Animował wiele duszpasterskich przedsięwzięć dla miejscowej młodzieży: jak wyjazdy na Spotkania Młodych do Lednicy, czuwania, koncerty uwielbienia, pielgrzymki, Cross Tour.

Był porywającym organizatorem wyjazdu oleskiej młodzieży na spotkanie z Papieżem Franciszkiem podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży Krakowie. Kierował organizacją Dni Diecezji poprzedzających Światowe Dni Młodzieży podczas których rok termu Olesno gościło ponad stu pielgrzymów z Peru, Meksyku i Niemiec.

W 2016 r. został „Bohaterem Katechezy Diecezji Opolskiej” wygrywając plebiscyt zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Opolu wraz z „Gościem Niedzielnym.”

Niezwykle życzliwy, serdeczny i pełen entuzjazmu w kontaktach z ludźmi. Jak sam mówi, spotkania z parafianami, traktuje jako wielki i cenny dar na drodze swojego życia.


Artur Chęciński

dsc01402

Nauczyciel dyplomowany, ojciec czworga dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Instruktor piłki nożnej, lekkiej atletyki i trener klasy II piłki siatkowej. Swą postawą i wielkim zaangażowaniem daje bardzo dobry przykład młodym ludziom. Wszystkie realizowane przedsięwzięcia, są skierowane na prawidłowy rozwój młodzieży, szkoły i środowiska lokalnego. W kilkunastoletniej pracy często osiągał sukcesy na krajowych i regionalnych szczeblach rozgrywek sportowych, głównie w lekkiej atletyce.

Jego wychowanka Anna Wloka reprezentuje Polskę w pchnięciu kulą. W Mistrzostwach Świata w Singapurze zajęła III miejsce. Za wyróżniającą pracę wielokrotnie nagradzany nagrodami burmistrza i dyrektora szkoły.

W plebiscycie Nowej Trybuny Opolskiej na sportowca roku 2016, uzyskał I miejsce w kategorii najpopularniejszego nauczyciela powiatu oleskiego.

Jest współautorem innowacji polegającej na utworzenie klas sportowych funkcjonujących w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Oleśnie, autorem programu koła sportowego w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka”. Jest współorganizatorem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” oraz „Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora PG nr 1w Oleśnie, a od 2017 roku Komandorem Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju.

Z pasją oddany swojej pracy. Zawód nauczyciela wypełnia po mistrzowsku, swoją aktywnością często wykraczając  poza powierzone mu obowiązki.

Jest osobą twórczą, otwartą i życzliwą w kontaktach interpersonalnych.


Uroczystość uświetnili swoimi występami Chór Olensis oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Oleśnie.

Damian Pietruska

Podziel się