Polsko-Czeska współpraca na Dniach Olesna

Polsko-Czeska współpraca na Dniach Olesna

W sobotę i niedzielę 29 i 30 lipca w ramach współpracy polsko–czeskiej przedstawiciele Otic, Jezdkowic i Zbyslawic wzięli udział w obchodach Dni Olesna. Goście przybyli w sobotę rano, by w ramach projektu „Żyjemy wspólnie” spotkać się z przedstawicielami partnerskich wsi: Borek Wielkich, Wojciechowa i Wysokiej.

Projekt „Żyjemy wspólnie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice”. Wspólnie goście i gospodarze udali się na wycieczkę do Częstochowy, by poznać uroki i „skarby” Jasnej Góry.

Rys historyczny tego cudownego miejsca przedstawiła uczestnikom wycieczki Anna Meryk. Następnie zwiedzono: muzeum, arsenał i skarbiec. Po spacerze na wałach było pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Jana Pawła II. Około 13.00 wszyscy udali się do kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, by w chwili skupienia oddać cześć Czarnej Madonnie. Wielkie było  zdziwienie, kiedy nagle ciszę przerwał śpiew „Czarnej Madonny” w języku czeskim. Okazało się, że na Jasnej Górze gościli tego dnia pielgrzymi z Ostawy.

W godzinach wieczornych goście spotkali się z Jerzym Chęcińskim, zastępcą burmistrza Olesna. Następnie wspólnie z przedstawicielami zaprzyjaźnionych wsi i wszystkimi oleśnianami świętowali Dni Olesna, podziwiając organizację i korzystając z licznych atrakcji. Gości z Czech urzekły tłumy uśmiechniętych, dobrze bawiących się ludzi, mówiących różnymi językami.

W niedzielę wszyscy wspólnie udali się na sumę odpustową do kościółka św. Anny. Po Mszy Świętej goście zwiedzili  zabytkowy kościół i udali się „pod budy…”. Po wspólnym odpustowym obiedzie w restauracji „Na Kamieniu” wzięli udział w uroczystościach obchodów Dni Olesna.

„To były krasne dni …” – podsumowali goście.


*- Informacja i zdjęcia: Uczestnicy projektu.

Podziel się