Awans na stopień majora dla oleskiego „Żołnierza Wyklętego”

Awans na stopień majora dla oleskiego „Żołnierza Wyklętego”

W czwartek 31 sierpnia w gabinecie starosty oleskiego Stanisława Belki odbyło się spotkanie podczas którego wręczono nominacje na stopień majora Wincentemu Solińskiemu „Żołnierzowi Wyklętemu”.

Nominację wręczył Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu płk Dariusz Kaminiów. Majorowi Solińskiemu gratulacje złożył starosta oleski Stanisław Belka oraz zastępca burmistrza Olesna Jerzy Chęciński. Obecna była małżonka Wincentego Solińskiego, Olga Solińska oraz ppłk dypl. Jan Rybak – Komendant WKU w Opolu, a także zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Oleśnie Andrzej Wiecha.

Wincenty Soliński mieszka od lat w Oleśnie. Jest jednym z „Żołnierzy Wyklętych” z oddziału „Babinicza”, pseudonim „Stuk”, który w oddziale pełnił funkcję strzelca amunicyjnego. Po wojnie walczył w Konspiracyjnym Wojsku Polskim. Za swój patriotyzm został skazany na karę śmierci. Tylko dzięki amnestii nie dostał kuli w tył głowy. Wyrok zamieniono mu na długoletnią odsiadkę, w trakcie której zwiedził najcięższe więzienia przeznaczone dla więźniów politycznych PRL.


*- Informacja i zdjęcia: Andrzej Szklanny – Starostwo Powiatowe w Oleśnie.

Podziel się