Które AC warto wybrać?

Które AC warto wybrać?

Zastanawiasz się nad wyborem autocasco, ale nie wiesz, z jakich ofert skorzystać? Sprawdź, jakie rodzaje AC są dostępne na rynku i które z nich spełniają Twoje wymagania.

Autocasco z wyszczególnionymi ryzykami

Opisując standardowe autocasco, mamy na myśli polisę z określonymi ryzykami wskazanymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jest to najczęściej spotykany rodzaj AC, który wybiera najwięcej kierowców. Idealnie sprawdza się w przypadku osób potrzebujących konkretnej ochrony przed wybranymi ryzykami. Różnice w cenie w przypadku tego typu autocasco są bardzo duże i zależą przede wszystkim od zakresu ochrony.

Kluczową kwestią przy wyborze standardowego autocasco jest szczegółowe zapoznanie się z ryzykami i wyłączeniami z odpowiedzialności ubezpieczeniowej. Pamiętaj, żeby AC obejmowało skutki zdarzeń, na których najbardziej Ci zależy i na które Twoje auto jest najbardziej narażone, czyli np. kradzież, akty wandalizmu czy opady gradu. Z kolei wyłączeń powinno być jak najmniej – jeśli jest ich przesadnie dużo lub obejmują wysoce prawdopodobne sytuacje, zalecana jest zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego.

Full risks

W odróżnieniu od opisanego powyżej rodzaju AC – nazwijmy go standardowym – polisa autocasco typu full risks zawiera nienazwane ryzyka, co znaczy, że obejmuje wszystkie możliwe zagrożenia za wyjątkiem szczególnych przypadków wskazanych w wyłączeniach. Posiadając tego rodzaju AC, możesz uzyskać odszkodowanie niezależnie od rodzaju szkody. Jak można się domyślać, full risks jest najpewniejszym i najbezpieczniejszym, a co za tym idzie – najdroższym typem autocasco. Jego zakup powinni rozważyć właściciele wartościowych samochodów.

Minicasco

Minicasco jest przeciwieństwem AC typu full risks, bo zawiera zaledwie minimalną liczbę ryzyk. Każde minicasco obejmuje ryzyko kradzieży, a tylko niektóre dodatkowo kilka innych groźnych sytuacji, związanych w głównej mierze z niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. Nic więc dziwnego, że cena minicasco jest wielokrotnie niższa niż pełnego AC. Kogo w szczególności powinno zainteresować pomniejszone autocasco?

Minicasco jest optymalnym wyborem dla kierowców, którzy nie chcą wydawać dużych kwot na AC, ale oprócz OC zamierzają skorzystać chociaż z podstawowej ochrony ubezpieczeniowej auta. Minicasco spełni także oczekiwania właścicieli starszych i mało wartościowych samochodów, którzy z uwagi na wiek i niską wartość pojazdu nie mogą wykupić pełnego autocasco. Jeżeli mimo to chcą się zabezpieczyć przed kradzieżą, nie pozostaje nic innego jak wykupić minicasco. W razie poszukiwania obowiązkowego ubezpieczenia w korzystnej cenie pomocna jest natomiast porównywarka ubezpieczeń OC.


*- Materiał partnera.

Podziel się