Spotkanie autorskie Hanny Cygler w Oleśnie

Spotkanie autorskie Hanny Cygler w Oleśnie

We wtorek 3 października odbyło się spotkanie autorskie Hanny Cygler – polskiej pisarki, tłumaczki języka szwedzkiego i angielskiego, gdańszczanki.

Organizatorem spotkania była Oleska Biblioteka Publiczna. Hanna Cygler jest autorką osiemnastu poczytnych książek. Pisze powieści obyczajowe, których akcja rozgrywa się zarówno współcześnie jak i w minionych dekadach. Chętnie wykorzystuje historie z życia wzięte, łączy rozmaite gatunki: kryminał, romans, powieść sensacyjną.

Autorka opowiedziała uczestnikom spotkania o swoich książkach i okolicznościach ich tworzenia, o trudnościach wydawniczych i o znaczeniu bibliotek w jej życiu. Aby pisać dużo czyta książek historycznych i nie tylko, stara się poznać kraj, w którym osadzona jest akcja powieści.

Mówi: “Piszę dla przyjemności – czytelników i swojej – zawodowo zajmuję się tłumaczeniem dokumentów z języka angielskiego i szwedzkiego. Pragnę pisać książki, sprawiające również przyjemność moim czytelnikom. Można je nazwać literaturą obyczajową, kobiecą, romansami czy czytadłami. To jest zupełnie nieważne.”

Nad pierwszą powieścią Tryb warunkowy, rozpoczęła pracę w 1985. Ostatecznie ukończyła ją w 1997. Wydawnictwa zainteresowały się jej twórczością dopiero wtedy, gdy ukończyła pracę nad swoją ósmą książką. Pierwszą książką, która ukazała się w 2003 r., była powieść 3 razy R. W latach 2004-2005 opublikowała kilka powieści w serii Nie tylko o Miłości, w tym czteroczęściowy cykl: Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany i Odmiana przez przypadki oraz dwuksiąg: Głowa anioła i Dwie głowy anioła.

Przez kilka lat nie była obecna na rynku wydawniczym, bo jak mówi padały kolejne wydawnictwa publikujące jej powieści.

“Jednak dzięki bibliotekom w dalszym ciągu funkcjonowałam w czytelniczej świadomości” – mówi Cygler.

W latach 2007-2017 ukazały się kolejne jej książki: Czas zamknięty, Kolor bursztynu, Pokonani, Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, W cudzym domu, Grecka mozaika, Złodziejki czasu, Przekład dowolny, Za cudze grzechy, Tylko kochanka. Pani Hanna Cygler zapowiedziała wydanie kolejnej książki. Akcentem kończącym spotkanie było podpisanie przez pisarkę książek.

Wszystkie książki Hanny Cygler zostały wydane również jako audiobooki i e-book.

Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Kluby Książki.


*- Informacja i zdjęcia: Oleska Biblioteka Publiczna.

Podziel się