5 pomysłów na elegancko zastawiony stół

5 pomysłów na elegancko zastawiony stół

Obecnie, mamy możliwość wyboru praktycznie we wszystkich produktach. Wielość kolekcji zastaw stołowych oraz rozmaite dodatki i ozdoby, które można położyć na stół, umożliwiają nam stworzenie własnej, pomysłowej aranżacji. Warto dodać, że elegancki stół najczęściej kojarzy się z prostym i jednocześnie pomysłowym ułożeniem. Eleganckie zastawienie stołu nie musi więc oznaczać przepychu, który często może popsuć naszą wizję.

Elementy porcelanowe, szklane lub stalowe często znajdują się na naszych stołach. Warto jest wiedzieć, w jaki sposób można łączyć je ze sobą i z zastawami stołowymi. Ozdoby, dodatki i podkładki czy obrusy również powinny być zawsze wpasowane w aranżację stołu i panującą na nim kolorystykę.

  1. Łączenie białej, delikatnej porcelany ze złotymi lub srebrnymi (czy innymi świecącymi) dodatkami i elementami. Mając białą lub jednokolorową zastawę bez zdobień, mamy wiele możliwości, jeśli chodzi o dekorowanie i układanie porcelany na stole. Zastawa, dodatki, ozdoby oraz inne elementy użytkowe, dobrze będą ze sobą wyglądać, jeśli część z nich (świeczniki, serwetki, sztuczne kwiaty lub wazony), będą przełamywać jednolity kolor porcelany. Biała, lekko kremowa lub nawet szarawa porcelana będzie dobrze wyglądać w otoczeniu srebrnych i złotych dodatków. Aby móc stworzyć elegancką aranżację stołu, należy skupić się przede wszystkim na tym, by wszystkie elementy porcelanowe czy szklane, pochodziły z tej samej kolekcji.
  2. Skupienie się na dwóch lub trzech kolorach. Kolorystyka jest niezwykle istotna w przypadku każdej aranżacji. Każdy z nas, w przypadku przygotowywania wystawnej kolacji, może improwizować, jeśli chodzi o ułożenie stołu. Warto jednak trzymać się podstawowych zasad. Podkładki, sztuczne kwiaty oraz niektóre elementy zastawy (kubki, mleczniki, dzbanki i cukiernice) mogą mieć kolor różny od całej reszty. Jeśli zastawa porcelanowa ma kolor biały, możemy przełamać tę biel dwoma odcieniami różu, błękitu, szarości czy nawet czerni. Nie warto stosować większej ilości kolorów, by zachować dobry gust i smak.
  3. Prostota i elegancja – kryształowe elementy pośród porcelany. Kryształowe i szklane elementy, które mogą zagościć na naszym stole, są znane od lat. Warto skupić się na dodatkach wykonanych ze szkła, podczas gdy cała reszta zastawy będzie porcelanowa. Talerze, kubki i inne elementy zastawy dobrze będą wyglądać na tle szklanych i kryształowych wazonów. Z kolei, dobrym pomysłem jest również stosowanie naprzemiennie talerzy szklanych i porcelanowych. Szklane talerze płaskie, porcelanowe talerze sałatkowe oraz szklane miseczki zamiast talerzy głębokich, będą świetnie wyglądać. Do tej aranżacji można użyć kolorowych wazonów, jeśli porcelana jest biała.
  4. Dodatki w jednym kolorze lub odcieniu. W ten sposób możemy zastawić stół, gdy nasza zastawa stołowa posiada ornamenty lub jest kremowo żółta, ze złoceniami na brzegach. Nie zawsze trzeba kłaść wazony z kwiatami na stół. Często bowiem wystarczą ciemniejsze podkładki i świeczniki. Jeśli nasza zastawa ma finezyjne kształty i jest w jednolitym kolorze, dodatki w określonym, jednym odcieniu również dobrze się sprawdzą.
  5. Pomysłowe łączenie różnych elementów bliźniaczych kolekcji. Wiele marek posiada kolekcje, które mają swoje bliźniacze wersje. Świetnym przykładem jest Mariefleur Basic i Mariefielur Gris marki Villeroy & Boch. Dodatkowo, z tej samej marki możemy nabyć różnokolorowe kubki, miseczki czy talerze, np. z kolekcji Colorful Life, Floreana, Anmut My Color i inne. Elementy te charakteryzują się kolorowymi, grubymi paskami na brzegach lub motywem kwiatowym w trzech kolorach. Świetnym pomysłem jest zastosowanie dwóch kolekcji o tych samych kształtach, gdzie jedna jest biała, a druga posiada dekor. Jeżeli szukacie pomysłu na pięknie zastawiony stół, koniecznie zajrzyjcie do sklepu Mensa Home, w którym odkryjcie świat elegancji i estetyki!

zastawa-stolowa-z-mensa-home

Powyższe pomysły świetnie sprawdzają się w praktyce. Mnóstwo jest bowiem elementów, które można ‘dołożyć’ na stół, do danej kolekcji. Zastawy stołowe mogą być ze sobą mieszane, jeśli tylko do siebie pasują. W przypadkach, gdy zastawa jest niezwykle charakterystyczna i niepowtarzalna, można stosować delikatniejsze ozdoby i dodatkowe elementy. Warto również dodać, że stół możemy zastawić według własnego pomysłu, lecz można kierować się poradami projektantów i dekoratorów, zwłaszcza naszych ulubionych marek.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się