Jaki wybrać zawód? Podpowiadali na konferencji

Jaki wybrać zawód? Podpowiadali na konferencji

Powiatowy Urząd Pracy oraz Publiczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Oleśnie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zorganizowali konferencję pod nazwą “Zawody Poszukiwane na Oleskim Rynku Pracy”.

Konferencja była skierowana do uczniów szkół gimnazjalnych, którzy mają przed sobą wybór szkoły ponadgimnazjalnej, co wiążę się z wyborem zawodu. Podczas konferencji, która odbyła się w środę 18 października w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie, wyświetlano pokaz filmów przygotowanych przez gimnazjalistów, uczestników III Konkursu Wiedzy o Rynku Pracy.

Filmy przedstawiały specyfikę pracy w zawodach, które są najbardziej poszukiwane na lokalnym rynku pracy. Były to między innymi: cieśla, monter elektronik, piekarz, lakiernik samochodowy, stolarz, tapicer, operator maszyn sterowanych numerycznie CNC, pięlegniarka i kierowca samochodu ciężarowego.

Ciekawe prelekcje wygłosili przedsiębiorcy, Monika Olejnik i Maja Wierońska z Neapco Europe z Praszki oraz Radosław Gliński z Nestro ze Starego Olesna.

– Bądźcie uważni, kreatywni, szukajcie swoich dróg i nie podążajcie za tłumem – mówił do młodzież podczas wystąpienia Radosław Gliński. – Uczcie się języków, bo są dzisiaj niezbędne. Wybierzcie dobry zawód, żebyście nie zmarnowali kilku lat nauki. Najgorsze, to pracować w zawodzie, który się nie lubi wykonywać. I uwierzcie mi, nie musicie wyjeżdżać za granicę, aby pracować w dobrym, ciekawym zawodzie.

W Miejskim Domu Kultury stoiska i propozycje pracy prezentowały firmy poszukujące pracowników, a swoją ofertę przedstawiały szkoły ponadgimnazjalne z powiatu oleskiego.

Z przeprowadzonych przez nas rozmów z młodzieżą wynika, że większość z nich wie, jaki zawód chce w przyszłości wykonywać, a nawet, jak posiąść potrzebne w tych zawodach wykształcenie. Uważają, że mają predyspozycje do wykonywania tych zawodów. Twierdzą, że rodzice dają im “wolną rękę” w poszukiwaniu zawodu, ale kilka osób stwierdziło, że chcą wybrać dany zawód dlatego, że podobny wykonuje jeden z rodziców.

Tylko jedna przepytana przez nas osoba nie ma jeszcze określonych preferencji, co do wyboru zawodu. Na pytanie: “W jakim zawodzie chciałbyś pracować?”, młodzież odpowiadała:

  • Nilo chciałby zostać zawodowym żużlowcem, ponieważ uważa, że to interesujący zawód.
  • Patryk chciałby studiować logistykę, aby zostać spedytorem, głównie dlatego, że jego ojciec jest zawodowym kierowcą. Patryk uważa, że potrafi planować, co jest niezbędną umiejętnością spedytora.
  • Wiktoria zastanawia się nad zawodem wojskowego medyka lub tatuażysty, chociaż twierdzi, że mogłaby te zawody wykonywać jednocześnie. Interesuję się biologią, medycyną i sprawami wojskowymi. Lubi też malować i rysować, więc uważa, że sprawdziłaby się jako tatuażystka. Rodzice dali jej “wolną rękę” w wyborze zawodu.
  • Iga chciałaby zostać okulistą, ponieważ jej rodzina od pokoleń zajmuje się medycyną, a wybrała taka specjalizację, ponieważ spotkała inspirujących okulistów na swej drodze. Ma łatwość uczenia się przedmiotów ścisłych. Rodzice nie mają bezpośredniego wpływu na wybór jej zawodu, ale są dla Igi inspiracją.
  • Adrianna jeszcze nie wie, jaki zawód wybrać. Zastanawia się nad zawodami związanymi z biologią i chemią.

Wszystkie przepytane osoby miały 15 lat. Większość z nich ma sporą świadomość na temat własnych umiejętności oraz predyspozycji i niemal w każdym przypadku wiążą je z wyborem zawodu.

Damian Pietruska

Podziel się