“Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” – wystawa Muzeum w Praszce

“Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” – wystawa Muzeum w Praszce

Muzeum w Praszce serdecznie zaprasza na nową wystawę czasową pt. “Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wystawa ta prezentuje ewolucję lunety – jednego z najważniejszych przyrządów naukowych w dziejach. Na ekspozycji można poznać 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego.

Ważne miejsce na wystawie znajdują akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne i CCD, fotometry czy spektroskopy. Wystawę uzupełniają liczne instalacje interaktywne, które pozwalają widzom lepiej zrozumieć zasadę działania i sposób użycia teleskopów. Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy a także obrazy, grafiki oraz druki ilustrują zmiany wyglądu oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych w ciągu minionych 400 lat.

Wykład inauguracyjny pt. “Obserwacje nieba i ich wpływ na poglądy człowieka dotyczące budowy Wszechświata”, który wygłosi Marcin Banaś z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbędzie się w poniedziałek 30 października o godz. 11.00. Wykład ten odbędzie się w ramach naszego muzealnego cyklu “Spotkania z nauką”.

Na wykładzie będzie można poznać historię obserwacji nieba od najdawniejszych czasów, prześledzić rozwój technik obserwacyjnych i instrumentów naukowych używanych w astronomii aż do czasów obecnych, zapoznać się ze znakomitymi osobistościami nauki takimi jak m.in.: Ptomeleusz, Kopernik, Galileusz, Kepler, Newton oraz posłuchać jak kształtowały się na przestrzeni dziejów głoszone przez nich poglądy na budowę wszechświata.

Wystawa w Muzeum w Praszce będzie czynna od 30 października 2017 do 25 stycznia 2018 r.


*- Informacja Muzeum w Praszce

Podziel się