Profesor Franciszek Kokot doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego

Profesor Franciszek Kokot doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego

Pochodzący z Olesna, jeden z najwybitniejszych lekarzy w naszym kraju, były rektor Śląskiej Akademii Medycznej – profesor Franciszek Kokot, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Franciszkowi Kokotowi, odbyła się 11 października br., podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim. Nestor polskiej medycyny został jednocześnie patronem kierunku lekarskiego opolskiego uniwersytetu.

W tym wyjątkowym wydarzeniu mieli zaszczyt uczestniczyć Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz Sekretarz Gminy Bożena Matusiak, a także ksiądz proboszcz Walter Lenart oraz ksiądz prałat Zbigniew Donarski.
Laudację na cześć profesora Franiszka Kokota wygłosił światowej sławy kardiochirurg prof. Marian Zembala.

– Bardzo wielu zadaje sobie pytanie: czego takiego trzeba w życiu dokonać, aby móc stać się wzorcem, ikoną, mentorem, przewodnikiem, mistrzem dla innych? Aby stać się trwałą legendą, trzeba nie tylko wielkiego talentu, systematyczności i pracowitości, trzeba też mieć charyzmę, która sprawia, że za przewodnikiem ciągną tłumy uczniów, współpracowników, naśladowców – mówił prof. Zembala. – My, współcześni nauczyciele akademiccy, mamy duży problem z nadążaniem za takim mentorem jak prof. Franciszek Kokot. Trudno jest dogonić mistrza, który był i jest nie tylko niesłychanie szybki w tym, co przez całe życie zrobił, ale i niesłychanie pracowity i wymagający wobec siebie.

Prof. Franciszek Kokot stworzył śląską szkołę nefrologii, endokrynologii i interny. Pozostawił szczególny, wielki i trwały, dorobek w postaci wyszkolonych przez siebie uczniów i wychowanków. Pod jego kierunkiem 80 lekarzy uzyskało specjalizację z zakresu chorób wewnętrznych, 51 z nefrologii i po 4 z endokrynologii i z diagnostyki laboratoryjnej. Potwierdzeniem tych szczególnych osiągnięć są liczne wyróżnienia i nagrody, jakie panu profesorowi przyznały: macierzysta uczelnia, tj. Śląski Uniwersytet Medyczny, ale także Śląska Izba Lekarska, Opolska Izba Lekarska i Naczelna Izba Lekarska. Franciszek Kokot stał się wzorem lekarza i nauczyciela akademickiego, mentorem i przewodnikiem w zawodowym oraz naukowym kształceniu lekarzy i personelu medycznego.

Profesor wypromował 77 doktorów nauk medycznych, był opiekunem 22 doktorów habilitowanych krajowych i 6 zagranicznych. Tytuł naukowy profesora otrzymało 15 jego wychowanków.

– Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego to swoiste uwieńczenie dorobku giganta polskiej nauki i medycyny, a jednocześnie lekarza i nauczyciela akademickiego, który zadziwia nas, współczesnych, swoją skromnością, pracowitością, umiłowaniem i przestrzeganiem w życiu chrześcijańskich wartości służenia Bogu i bliźnim – podkreślał prof. Zembala.

Profesor Franciszek Kokot nie krył wzruszenia. Łamiącym się głosem dziękował za zaszczyt i za laudację. – Przyjmuję ją z pokorą – powiedział. Podczas swojego wystąpienia przywołał osoby rodziców, którym – jak stwierdził – zawdzięcza łaskę życia i wiary. Wspomniał też nauczycieli, profesorów i mentorów, który sprawili, że jako życiową drogę wybrał medycynę. Gościom uroczystości, a przede wszystkim studentom zadedykował dwa zdania, którymi sam się w życiu kierował:

„Tyle samo musisz dawać ile chcesz otrzymać – chcesz całe serce, daj więc całe życie” oraz „Jedynemu Bogu cześć i chwała”. – W chwilach trudnych, ale też w chwilach radości wracajcie do tych zdań – zakończył.

Wśród gości zabierających głos podczas uroczystości byli: wicemarszałek województwa Stanisław Rakoczy, wicewojewoda opolski Violetta Porowska, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, bp Andrzej Czaja, a także abp Alfons Nossol.

Wykład inauguracyjny pt. “Jak polskie nazwy wracały na śląskie mapy i drogowskazy po roku 1945” wygłosił prof. dr hab. Jan Miodek.


*- Informacja Urząd Miejski w Oleśnie.

Zdjęcia Tadeusz Parcej.

Podziel się