• Home »
  • Sport »
  • Sukces Vegi Dobrodzień na niepowtarzalnych zawodach w Gliwicach

Sukces Vegi Dobrodzień na niepowtarzalnych zawodach w Gliwicach

Sukces Vegi Dobrodzień na niepowtarzalnych zawodach w Gliwicach

W sobotę 11 listopada na terenie krytej pływalni Olimpijczyk w Gliwicach odbył się pływacki Puchar Sprintu GLIWICE NIGHT & LIGTHS SWIM 2017 dla dzieci i młodzieży w wieku 8-17 lat. W zawodach brało udział 500 zawodników z 51 klubów i sekcji pływackich z Polski.

Dzień Niepodległości młodsi zawodnicy Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień uczcili sportową postawą w rywalizacji pływackiej. W zawodach wystartowała 11-osobowa ekipa, dla której w większości był to pierwszy start na basenie sportowym o długości olimpijskiej, tj. 50 m. Dodatkową atrakcją zawodów były wieczorne finały przeprowadzone przy zgaszonych światłach, jedynie z alternatywnym oświetleniem pływalni z użyciem kolorowych jupiterów i błysków ognia. Taka pierwsza na Śląsku oprawa zawodów pływackich przyczyniła się do zapewnienia niesamowitej atmosfery i stanowiła wyjątkowe widowisko dla samych zawodników, ale przede wszystkim licznie zgromadzonych kibiców.

Eliminacje dla zawodników Sekcji VEGA Dobrodzień obejmowały sprinterskie starty na dystansie 50 metrów w każdym z czterech stylów pływackich (tj. dowolnym, grzbietowym, motylkowym i klasycznym). Najlepiej w eliminacjach poradziły sobie doświadczone w tym gronie zawodniczki. Ostatecznie w wyniku porannych eliminacji do ścisłych finałów zakwalifikowały się Sara Jainta i Oliwia Badura (obie lat 10) oraz Marta Rakowska (lat 11).

W wieczornych finałach największy sukces odniosła Sara zdobywając trzykrotnie złoty medal (w stylu motylkowym, grzbietowym i dowolnym) oraz okolicznościowy Puchar dla Najlepszej Zawodniczki w kat. 10 lat i młodsi. Dzięki trzem złotym medalom wywalczonym przez Sarę, Sekcja Pływacka VEGA Dobrodzień zajęła wysokie 7 miejsce w stawce 30 klubów ujętych w klasyfikacji medalowej zawodów.

Sara Jainta pływanie w finałach rozpoczęła od ulubionego „motylka”. Bieg finałowy zdecydowanie wygrała i dodatkowo ustanowiła nowy rekord zawodów w swojej kategorii wiekowej. Nocne pływanie w półmroku, przy kolorowych jupiterach, wyzwoliło u naszej specjalistki od „delfina” dodatkowe emocje sportowe. Kolejne „nocne finały” w stylu grzbietowym i dowolnym Sara wygrała po zaciętej rywalizacji. W finale w stylu klasycznym Sara zajęła ostatecznie 8 miejsce.

Oliwia Badura do wieczornych finałów zakwalifikowała się w dwóch konkurencjach: w swoim ulubionym stylu klasycznym oraz w stylu motylkowym. Podczas finału „żabką” Oliwia zajęła 6 miejsce w klasyfikacji końcowej, natomiast w finale „delfinem” zajęła 10 miejsce.

Marta Rakowska do finałów zakwalifikowała się w stylu motylkowym, grzbietowym i dowolnym. W wieczornych finałach Marta zajmowała miejsca odpowiednio: w stylu grzbietowym – 5, w stylu dowolnym – 6 i w stylu motylkowym – 9 miejsce. Należy podkreślić, iż podczas sprintów w Gliwicach Marta rywalizowała zarówno ze swoimi rówieśniczkami, jak i z dziewczynkami o rok starszymi. Marta była jedną z dwójki dziewczynek 11-letnich, które walczyły z 12-letnimi rywalkami, podczas ścisłych finałów.

Starty naszych finałowych dziewcząt należy oceniać pozytywnie, bowiem każda z nich w swoich startach eliminacjach oraz w ścisłych finałach ustanawiała lub poprawiała własne rekordy życiowe.

Dla pozostałych najmłodszych zawodników sam udział w zawodach zorganizowanych w atmosferze animowanego specjalnie oświetlenia, ognia i dźwięku był ogromną atrakcją, która zapewniła specjalną porcję adrenaliny podczas własnych startów oraz kibicowania i dopingowania doświadczonych koleżanek z sekcji.


Opracowanie i zdjęcia: Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA z Dobrodzienia.

Podziel się